Akcja MKiDN przynosi owoce - prawie 100 tys. zwiedzających Zamek Królewski na Wawelu

  

Ponad 97 tysięcy osób odwiedziło Zamek Królewski na Wawelu, po ok. 60 tysięcy zwiedzających odnotowały Zamek Królewski w Warszawie i Łazienki Królewskie, a 23 tysiące przekroczyła liczba oglądających Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Te imponujące wyniki to efekt akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, która już po raz piąty odbyła się z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez cały miniony miesiąc cztery rezydencje królewskie udostępniały swoje zbiory bezpłatnie. Oprócz zwiedzania historycznych wnętrz dostępnych było również wiele atrakcji towarzyszących, m.in. lekcje muzealne, oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady, koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci.Akcja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych kulturą, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. „Darmowy listopad” jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek Królewski na Wawelu

W listopadzie Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło 97 064 osób. Dla zwiedzających udostępnione były następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Gobeliny Ogińskich ze Słonimia. Bezpłatnie można było także oglądać najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie - Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Muzeum zorganizowało także bezpłatne zajęcia, m.in. lekcje muzealne oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych. Odbyły się również tematyczne spotkania dla rodzin z dziećmi, spotkania dla dorosłych w formie wykładów oraz zwiedzania wystawy czasowej z jej kustoszem.

Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie od 2 do 30 listopada 2016 r. odwiedziło 60 287 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyło się nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, podczas którego - w każdą sobotę listopada - można było zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza, a także posłuchać historii królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta. Popularnością cieszyły się również codzienne spotkania w obiektach z publicznością pod hasłem "Królowie i  sztuka", podczas których można było poznać historię letniej rezydencji ostatniego króla Polski, a także rodzinne oprowadzanie dla dzieci wraz z opiekunami. Atrakcje czekały również na uczniów. Ośrodek Edukacji Łazienek Królewskich przygotował 200 lekcji muzealnych. W zajęciach edukacyjnych wzięło w sumie udział 3 338 uczniów. Odbyły się również liczne wydarzenia kulturalne: III Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego, Festiwal De Musica, Salony Poezji K40 oraz wykłady.

Zamek Królewski w Warszawie

W minionym miesiącu Zamek Królewski w Warszawie zwiedziło około 60 tysięcy osób. Dodatkowo Muzeum oferowało bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej, poświęcone m.in. mecenatowi artystycznemu Stanisława Augusta i jego kolekcjom. W tym czasie w lekcjach muzealnych uczestniczyło około  10.800  uczniów, w tym 4.350 -  w ramach 200 bezpłatnych zajęć. W programie Zamku znalazły się także inne atrakcje, m.in. „Godzina ze sztuką” - czyli nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie uwzględniające pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach. Muzeum organizowało też weekendowe warsztaty rodzinne – czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Frekwencja podczas tegorocznego „Darmowego listopada” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wyniosła 23 367 osób. Ta barokowa rezydencja budowana dla króla Jana III od 1677 r., pełna cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu, w listopadowym programie oferowała m.in. weekendowe oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada o godz. 11, skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym dedykowane były także warsztaty muzyczno-taneczne „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”, w których uczestniczyło 286 osób. Poza tym Muzeum zrealizowało 200 bezpłatnych lekcji historycznych, w których wzięło udział 4066 osób. W Pałacu w Wilanowie organizowano także warsztaty kulinarne i warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży oraz bezpłatne spacery tematyczne dla dorosłych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: www.mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna podpadł... politykom opozycji

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Z całą pewnością zrobimy wszystko, by Grzegorz Schetyna znowu nie popsuł zwycięstwa w Senacie – tak zapędy lidera Platformy Obywatelskiej ucina Michał Kamiński, który uzyskał mandat senatora z ramienia KW PSL.

Kamiński, który dostał się do Senatu jako kandydat KW PSL w ramach tzw. paktu senackiego, był pytany w Polsat News o słowa Schetyny, że to Bogdan Borusewicz z PO powinien być marszałkiem Senatu.

Kamiński w ostrych słowach zwrócił uwagę, że bez głosów PSL i SLD nie byłoby większości opozycyjnej w Senacie.

Nie będzie tak, że marszałkiem Senatu zostanie kandydat przyniesiony w teczce przez Grzegorza Schetynę.
- oznajmił Kamiński i przypomniał, że Schetyna nie jest liderem opozycji w Senacie i senatorowie spoza PO „nie pozwolą mu pokłócić opozycji”.

Apelujemy moralnie, aby Grzegorz Schetyna zastosował wobec siebie tę samą miarę, którą zastosował wobec poprzedniego kierownictwa PO w 2015 r., wobec którego był nielojalny.
- mówił polityk PSL-UED.

Według niego Schetyna „wyrzucał z tej partii ludzi i doprowadził do jej klęski”.

Jeśli dobrze życzymy opozycji, zostawmy PO jej własne porachunki.
- mówił Kamiński, dodając jednocześnie, że lider Platformy nie uzyskał w ostatnich wyborach dobrego wyniku".

Według polityka, dobrym pomysłem byłoby, gdyby nowi senatorowie z opozycji zebrali się, wysłuchali pomysłów kandydatów na marszałka dot. pracy w nowej kadencji i w tajnym głosowaniu zdecydowali, kogo poprą.

Nikt z nas nie pójdzie na rozmowy z PiS i z całą pewnością zrobimy wszystko, by Grzegorz Schetyna znowu nie popsuł zwycięstwa w Senacie. Wybierzemy, na pewno w jakiejś dyskusji jednego kandydata, poprzemy go i obronimy w Senacie polski ustrój.
- zadeklarował Kamiński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl