Szef MON na Barbórce: Od Was, tak jak od wojska, zależy bezpieczeństwo kraju

  

Jest coś niesłychanie wspólnego między waszą pracą, ba: waszą służbą a wojskiem. To co jest wspólnego, wiąże się nie tylko z tym nieustannym poczuciem niebezpieczeństwa i zagrożenia, ale także ze świadomością, że od Was zależy bezpieczeństwo kraju, tak jak od wojska, od armii, od żołnierza, zależy bezpieczeństwo kraju to zewnętrzne, to militarne, tak od was zależy to bezpieczeństwo  – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Górnika – Barbórki w Bełchatowie.

To Wy, zgromadzeni tutaj górnicy jak i Ci w całej Polsce,  tak strasznie ciężką, niebezpieczną, trudną pracą sprawiacie, że Polska jest bezpieczna, to jest istota waszej pracy. Bezpieczeństwo narodu polskiego,  bezpieczeństwo państwa polskiego, to za to Wam dzisiaj dziękujemy.  To dlatego dzisiaj jest wielkie narodowe święto, wszędzie, nie tylko wśród górników. To dlatego pochylamy się, z czcią i zadumą nad tymi, którzy polegli. Zarówno tymi, którzy polegli w ostatnich dniach jak i dawniej, nad tymi, którzy byli ofiarami straszliwych wypadków, ale także nad tymi, których zastrzelono z zimną krwią,  bo stawali w obronie narodu, bo stawali w obronie Polski. Tymi, którzy, a pamiętam to, pod kopalnią Wujek, mając tylko gołe ręce bronili kopalni, bronili tego dobra narodowego, przed ZOMO, przed sowieckimi zdrajcami. Im się należy też dzisiaj szczególna pamięć, górnikom kopalni Wujek, ale także wszystkim, którzy wówczas strajkowali tak długo i tak długo podtrzymywali nadzieję i wiarę narodu. Wam wszystkim za trud, za pracę, za wysiłek dzisiaj szczególnie dziękuję – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Podczas uroczystości w Bełchatowie szef MON dodał:

Patrzyłem z radością na wychodzące osoby tutaj w Bełchatowie do odznaczeń, z radością i dumą, pomyślałem sobie: zobacz jak Ci ludzie, z jaką determinacją, z jakim wysiłkiem, ale i z jaką radością, gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, żeby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest Bełchatów, ale jakim są wszystkie kopalnie węgla brunatnego. Polska węglem stoi i to się nie zmieni. Chce żebyście to wiedzieli.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji centralnych. Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć górników, którzy zginęli w kopalni KGHM Rudna.

Podczas uroczystości zostały także wręczone odznaczenia państwowe.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Senator z PO straszył... klątwą i ryzykowaniem życia. „Można mówić o próbach zastraszenia”

na zdjęciu senator PO Jerzy Fedorowicz / M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

  

Gigantyczne emocje wywołały słowa senatora PO Jerzego Fedorowicza o politykach opozycji, którzy zdecydowaliby się przejść na stronę PiS. Odnosząc się do jego wypowiedzi zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel nie przebiera w słowach i zwraca uwagę, że w tym przypadku z pewnością „można mówić o próbach zastraszenia”.

Fedorowicz pytany był w piątek przez dziennikarzy, czy ktoś z senatorów opozycji może przejść na stronę PiS, aby zapewnić temu klubowi większość.

Człowiek, który w tym momencie, w którym taka ważna rzecz się stała w polskiej polityce nagle zmieni front i odejdzie od ludzi, którzy na niego głosowali, będzie obłożony anatemą do trzech pokoleń, to jest pewne. Jeżeli ktoś ma odwagę taką, żeby zaryzykować swoje życie, swoich dzieci i wnuków, to proszę bardzo. Ja takiego człowieka wśród ludzi wybranych przeciwko dzisiejszej władzy nie znam.
- odpowiedział senator.
[polecam:https://niezalezna.pl/293525-jakie-moga-byc-konsekwencje-przejscia-do-klubu-pis-polityk-po-zycie-swoje-swoich-dzieci-i-wnukow]

Do słów senatora Platformy Obywatelskiej odniósł się zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Radosław Fogiel podkreślił, że jest to pewna nowość na scenie politycznej - jeśli chodzi o język polityczny.

Mam nadzieję, że pan senator się tylko zagalopował, bo wypowiedzi, w których używa się sformułowań, że ktoś miałby obawiać się o życie nie tylko swoje, ale też swoich dzieci i wnuków są bardzo niepokojące i budzą bardzo złe skojarzenia. Myślę, że są niedopuszczalne w dyskursie politycznym i w przestrzeni publicznej. Oczekiwalibyśmy oczywiście wycofania się z tych słów. Chyba, że to są jakieś nowe standardy w Platformie Obywatelskiej, które już sugerowałyby jednak organizację innego typu niż partia polityczna
- mówił Fogiel.

Dopytywany, czemu te słowa miały służyć i czy były przestrogą dla senatorów opozycji wicerzecznik PiS odparł, że „w tej formule przestroga to bardzo delikatne słowo”.

Myślę, że tu raczej można mówić o próbach zastraszenia.
- podkreślił.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. „Pakt senacki” to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach „Paktu senackiego” w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także startujący z własnych komitetów: obecna senator niezależna Lidia Staroń, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz były sekretarz generalny PO i były wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl