Jest coś niesłychanie wspólnego między waszą pracą, ba: waszą służbą a wojskiem. To co jest wspólnego, wiąże się nie tylko z tym nieustannym poczuciem niebezpieczeństwa i zagrożenia, ale także ze świadomością, że od Was zależy bezpieczeństwo kraju, tak jak od wojska, od armii, od żołnierza, zależy bezpieczeństwo kraju to zewnętrzne, to militarne, tak od was zależy to bezpieczeństwo  – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Górnika – Barbórki w Bełchatowie.

To Wy, zgromadzeni tutaj górnicy jak i Ci w całej Polsce,  tak strasznie ciężką, niebezpieczną, trudną pracą sprawiacie, że Polska jest bezpieczna, to jest istota waszej pracy. Bezpieczeństwo narodu polskiego,  bezpieczeństwo państwa polskiego, to za to Wam dzisiaj dziękujemy.  To dlatego dzisiaj jest wielkie narodowe święto, wszędzie, nie tylko wśród górników. To dlatego pochylamy się, z czcią i zadumą nad tymi, którzy polegli. Zarówno tymi, którzy polegli w ostatnich dniach jak i dawniej, nad tymi, którzy byli ofiarami straszliwych wypadków, ale także nad tymi, których zastrzelono z zimną krwią,  bo stawali w obronie narodu, bo stawali w obronie Polski. Tymi, którzy, a pamiętam to, pod kopalnią Wujek, mając tylko gołe ręce bronili kopalni, bronili tego dobra narodowego, przed ZOMO, przed sowieckimi zdrajcami. Im się należy też dzisiaj szczególna pamięć, górnikom kopalni Wujek, ale także wszystkim, którzy wówczas strajkowali tak długo i tak długo podtrzymywali nadzieję i wiarę narodu. Wam wszystkim za trud, za pracę, za wysiłek dzisiaj szczególnie dziękuję – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Podczas uroczystości w Bełchatowie szef MON dodał:

Patrzyłem z radością na wychodzące osoby tutaj w Bełchatowie do odznaczeń, z radością i dumą, pomyślałem sobie: zobacz jak Ci ludzie, z jaką determinacją, z jakim wysiłkiem, ale i z jaką radością, gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, żeby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest Bełchatów, ale jakim są wszystkie kopalnie węgla brunatnego. Polska węglem stoi i to się nie zmieni. Chce żebyście to wiedzieli.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji centralnych. Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć górników, którzy zginęli w kopalni KGHM Rudna.

Podczas uroczystości zostały także wręczone odznaczenia państwowe.