Kibicowski grudzień

  

Piłkarski sezon powoli zbliża się ku przerwie zimowej. Kibiców trzymają więc w napięciu ostatnie mecze piłkarskiej jesieni, które zadecydują zwłaszcza o tym, kto będzie liderem. Wiadomo jednak, że do ostatecznych rozstrzygnięć dojdzie dopiero wiosną. Jakkolwiek by jednak było, dotychczasowe czoło tabeli, czyli Lechia, Jagiellonia i Nieciecza, jest zaskoczeniem, zwłaszcza dla drużyn, które od kilku lat przyzwyczaiły się do sukcesów na krajowych stadionach.

Świat kibicowski to na szczęście nie tylko piłka. Byłoby wówczas monotonnie. Wiele będzie się działo także wokół stadionów czy na polu patriotycznego zaangażowania kibiców. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka wydarzeń, które nas czekają. W tym roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji w Gdańsku odbędą się ważne uroczystości.

Przed kilkoma laty wyszliśmy z propozycją upamiętnienia pierwszej ofiary stanu wojennego w mieście Solidarności Antoniego Browarczyka. Ten dwudziestoletni chłopak został zastrzelony 17 grudnia 1981 r. prawdopodobnie przez snajpera w czasie ulicznej manifestacji w parku naprzeciwko siedziby LOT-u. 13 grudnia 2009 r. upamiętniliśmy Tolka, kibica gdańskiej Lechii, podczas meczu z Cracovią. Wiedzieliśmy już wówczas, że trzeba zrobić więcej. Przez kolejne lata, w rocznice jego śmierci spotykaliśmy się na modlitwie w miejscu, w którym został zastrzelony. Zawsze towarzyszyła nam jego najbliższa rodzina – mama i siostra. 17 września 2014 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej powołaliśmy Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Stanu Wojennego. Miałem wówczas zaszczyt być jednym z sygnatariuszy okolicznościowego dokumentu upamiętniającego to wydarzenie. Ostatecznie kilka lat naszej działalności zakończyło się sukcesem i dzisiaj możemy zaprosić na odsłonięcie pomnika, które nastąpi 13 grudnia. Więcej o tej uroczystości już za tydzień w „Felietonie kibica”.

13 grudnia od kilku już lat kibice Śląska Wrocław organizują też marsz „Norymberga dla komuny!”, w którym bierze udział nawet 3–4 tys. osób. Zapraszam również na to wydarzenie, w którym kiedyś miałem zaszczyt brać udział.

Kolejna ważną inicjatywą jest pomysł kibiców Arki Gdynia, którzy 16 grudnia, wcześnie rano, spotykają się od kilku lat na przystanku SKM Gdynia Stocznia, aby w rocznicę masakry Grudnia ’70 przypomnieć o zbrodniach komunistycznej władzy i oddać hołd poległym wówczas robotnikom. Od kilku lat w uroczystościach tych biorą udział zaprzyjaźnieni z Arką kibice Lecha Poznań.

Fani Kolejorza natomiast 27 grudnia, w rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego, zapraszają mieszkańców swojego regionu do wywieszania flag narodowych i powstańczych. W centrum Poznania urządzają w tym dniu okolicznościowe racowisko. W czasie tego widowiskowego wydarzenia na kilka chwil stolica Wielkopolski zatrzymuje się, aby oddać hołd bohaterom.

Wszystkich zapraszam na wspomniane uroczystości. Cześć i chwała bohaterom!
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts