Zimowa szkoła ognia w CSWL Drawsko

  

Zgodnie z Planem Zasadniczych Przedsięwzięć na IV kwartał 2016 r. 2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z wcielonymi rezerwistami oraz żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych zainaugurowała zimową szkołę ognia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Oficjalne rozpoczęcie szkolenia poligonowego nastąpiło w poniedziałek 28 listopada br. Na początku uroczystej zbiórki przedstawiono osoby funkcyjne zgrupowania, odpowiedzialne za prawidłową koordynację szkolenia, jak również udzielono szczegółowych instruktarzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz ogólnych zasad funkcjonowania poza miejscem stałej dyslokacji. Inaugurację zimowej szkoły ognia swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele komendy poligonu oraz Żandarmerii Wojskowej – podaje oficjalny portal 2. BZ.

Zajęcia będą wymagały wiele zaangażowania, wysiłku oraz poświęcenia. Mimo to dowódca Brygady płk dypl. Artur Pikoń stwierdził, iż ma nadzieję, że manewry przyniosą  efekt szkoleniowy na najwyższym poziomie i każdy żołnierz udowodni, że jest profesjonalistą – czytamy na portalu złocienieckiej Brygady.


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON,2 BZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

W niedzielę obchody 75. rocznicy bitwy o Poznań

/ Z. Szumowski / Public domain

  

Piknik militarny "Poznań 1945" oraz rekonstrukcja historyczna złożą się na niedzielne obchody 75. rocznicy bitwy o Poznań. W południe w imieniu mieszkańców miasta kwiaty pod pomnikiem na Cytadeli ma złożyć prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Oficjalne obchody 75. rocznicy bitwy o Poznań rozpoczną się w niedzielę o godzinie 10 na cmentarzu miłostowskim, na którym zastępczyni prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska wraz z kombatantami złoży kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich.

Główne uroczystości na Cytadeli rozpoczną się w południe. W trakcie obchodów minutą ciszy upamiętnione zostaną ofiary okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Prezydent Jacek Jaśkowiak w asyście służb mundurowych złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców oraz Żołnierzy Alianckich.

„W związku z obchodami pojawi się również wiele atrakcji dla mieszkańców Poznania. Tym razem wydarzenia zostaną podzielone na dwie części: piknik militarny od godziny 10, przygotowany przez Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, oraz rekonstrukcja bitwy o Poznań o godzinie 13 na boisku przy ulicy Słowiańskiej, którą zorganizowało Stowarzyszenie Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Warta”

– podał Urząd Miasta Poznania.

Wśród atrakcji pikniku militarnego znalazły się m.in. prezentacja czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżka lekkimi pojazdami bojowymi. Wydarzenie zwieńczy spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary o godzinie 14.

W ramach rekonstrukcji bitwy o Poznań mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć manewry wojenne, które przedstawi grupa ok. 300 rekonstruktorów w mundurach i strojach z epoki. Widzowie będą mogli także skosztować wojskowej grochówki.

„Rekonstrukcja bitwy z 1945 roku wpisuje się w coroczne obchody walk o Poznań. Na to wydarzenie przyjeżdżają nie tylko osoby zainteresowane militariami i hobbyści, ale także goście z całego kraju i zagranicy”

– podkreślił prezes Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Warta" Waldemar Jankowiak.

Urząd Miasta Poznania przypomniał, że walki o Poznań toczyły się w styczniu i lutym 1945 roku; wzięła w nich udział Armia Czerwona, która była wspomagana polskimi oddziałami. Po pięciodniowym oblężeniu poddała się niemiecka załoga Cytadeli. W bitwie zginęło około 6 tysięcy żołnierzy sowieckich i 700 Polaków.

Wstęp na wydarzenia plenerowe jest wolny. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts