Igor Mitoraj był artystą podziwianym na całym świecie. Jego rzeźby zdobią paryską dzielnicę Defence, florenckie ogrody Boboli, plac przed londyńskim British Museum i mediolańską La Scalę. Zmarły w 2014 roku polski artysta przez wiele lat mieszkał i tworzył w Pietrasanta w Toskanii. Teraz ministerstwo kultury Włoch ogłosiło, że przeznaczy dwa miliony euro, aby w toskańskim miasteczku stworzyć muzeum poświęcone rzeźbiarzowi.

Przyszła placówka znalazła się na liście 23 projektów (obok m.in. Parku Archeologicznego w Ostii, Muzeum Cywilizacji w Rzymie, Muzeum Felliniego w Rimini, wsparcia dużych bibliotek i archiwów), które dofinansuje ministerstwo w ciągu dwóch najbliższych lat. Muzeum Mitoraja zostanie utworzone w budynku należącym do władz gminy Pietrasanta, a zgromadzone w nim będą dzieła podarowane przez rodzinę artysty. 

Igor Mitoraj urodził się w 1944 w Oederan w Rudawach jako syn deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, oficera Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny matka wraz z synem powróciła do Polski, do swoich rodziców. Dzieciństwo i młodość Mitoraj spędził w miejscowości Grojec. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej wstąpił w 1963 na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. W 1968, po studiach wyjechał do Paryża studiować w École nationale supérieure des beaux-arts. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

Więcej na ten temat już jutro w "Gazecie Polskiej Codziennie".