Medialny atak na spółkę LOTOS. Zemsta za rozbicie biznesowego układu

  

- W wyniku zmian, które wprowadzamy, odcięcia pewnych biznesowych układów, mogliśmy nadepnąć na odcisk pewnym środowiskom biznesowym i politycznym - mówi w rozmowie z Dodatkiem Pomorskim Gazety Polskiej Codziennie, wiceprezes Lotos SA Przemysław Marchlewicz. Od kilku dni trwa medialny atak na szefostwo spółki. O zmianach w spółkach Skarbu Państwa Marchlewicz mówi „Dodatkowi Pomorskiemu”.

Czy pojawienie się artykułów na Pański temat można łączyć z politycznymi zmianami, które zachodzą na Pomorzu?

Nie mam z nikim personalnych konfliktów i jestem przeciwnikiem tego, by takie rzeczy specjalnie nagłaśniać. Jednocześnie jest tu widoczna pewna zależność. W wyniku zmian, które wprowadzamy, odcięcia pewnych biznesowych układów, mogliśmy nadepnąć na odcisk pewnym środowiskom biznesowym i politycznym. Po tym jak wycofano rekomendację jednej z osób zaangażowanych w spółki Skarbu Państwa, rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja donosów, wymierzonych w nasze środowisko polityczne, która dotknęła także mnie.

Media atakują Pana w związku z działalnością spółki Vangal, której Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości cofnęła wielomilionową dotację. 

To był jeden z kilkunastu projektów biznesowych, które realizowałem w ostatnich latach. Od 2008 r. z prowadzę z sukcesami działalność gospodarczą. Przez ten czas nikogo nie oszukałem, nikt nie postawił mi zarzutów. Nie udał się akurat ten jeden projekt. Planowaliśmy budowę najnowocześniejszej stoczni jachtowej na świecie. Miała ona dawać zatrudnienie co najmniej 200 osobom. Z biznesowego punktu widzenia ciągle uważam ten pomysł za dobry i uzasadniony. Według mnie o tym, że dotacja PARP została cofnięta, nie zadecydowały względy ekonomiczne, ale polityczne. Wyglądało to tak, jakby ktoś w pod rządami Platformy i PSL zorientował się, że za duża kwota trafiła do politycznych przeciwników. 

Sprawa niezwróconej dotacji trafiła jednak do prokuratury. Czy komuś z Vangla postawiono zarzuty?

Nie. Prokuratura bada szczegółowo całą dokumentację i zajmuje się przesłuchiwaniem świadków. Ale ja wiem, że podobnie jak inne osoby zaangażowane w ten projekt mogę spać spokojnie, bo dokumentacja była tworzona ze szczególną starannością, a nasze zeznania są zgodne ze stanem faktycznym.

Inne pana biznesowe projekty kończyły się jednak powodzeniem. Czy firmy, z którymi Pan współpracował, mogą liczyć teraz na Pana przychylność jako wiceprezesa Lotosu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podejmując pracę w Lotosie, pozbyłem się udziału we wszystkich przedsiębiorstwach. One nie współpracują, nie współpracowały i nie będą współpracować z państwowymi spółkach. Jedyna styczność dotyczy sytuacji, w której firmy, z którymi wcześniej współpracowałem, zajmujące się energią odnawialną, składają wnioski o przyłączenie do sieci u operatorów takich jak Energa czy Tauron. W tej kwestii istnieje jednak procedura ustawowa, tworzone są ekspertyzy, nie ma mowy o preferencyjnym traktowaniu. Jako wiceprezes Lotosu nie mam żadnych narzędzi, by wpływać na pomyślne załatwienie takich spraw.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Dodatek Pomorski Gazeta Polska Codziennie
Tagi

Wczytuję komentarze...


Zapadły ważne decyzje. Premier: Ograniczenia w związku z koronawirusem przedłużone!

Mateusz Morawiecki / screen z TVP Info

  

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś przedłużenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Niektóre z nich przedłużono do 19 kwietnia, inne do 26 kwietnia, a odwołanie imprez masowych będzie obowiązywać do odwołania.

- Nasze dotychczasowe działania na razie sprawdzają się nieźle. Ten okres narodowej izolacji jest dla wszystkich uciążliwy, ale mamy liczne analizy, które pokazują, że gdbyśmy nie stosowali tych obostrzeń to bylibyśmy dziś w innym miejscu. Nie mielibyśmy 5,5 tysiąca zachorowań, ale nawet 40 tysięcy lub więcej. Te analizy potwierdzają nasze strategie działania. Wielu z nas jest zmęczonych, ale bez zastosowania środków na dłużej ryzykowalibyśmy żeby wirus się rozprzestrzenił, a tego nie chcemy

- powiedział premier. 

Premier podziękował wszystkim, którzy pomagają w trudnych czasach, w których obecnie żyjemy. "Wszystkim, którym działają na pierwszej linii frontu bardzo gorąco dziękuję" - powiedział. "Dzięki Wam możemy ograniczyć zasięg koronawirusa" - dodał.

W końcu premier ogłosił najważniejsze wiadomości:

Przedłużenie obowiązujących ograniczeń w przemieszczaniu się ogłoszono do 19 kwietnia - to obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów i zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, a także punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i w kościołach. Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. 

Do 26 kwietnia przedłużono zamknięcie szkół, zamknięcie ruchu lotniczego międzynarodowego, zamknięcie granic, kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę.

- To rozwiązania, które się bardzo dobrze sprawdziły

- powiedział Morawiecki. Dodał, że po świętach wielkanocnych ogłoszony zostanie plan przywracania gospodarki do normy. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts