Coraz więcej Polaków na gwiazdkowe zakupy poluje przed ekranem komputera. Wraz z nowymi klientami e-sklepów, rośnie zadłużenie internetowych sprzedawców. W ciągu roku ich dług zwiększył się o jedną trzecią i sięga ponad 172 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Największe problemy mają firmy handlujące na Allegro – ich zadłużenie przekroczyło 142 mln zł.

Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy planują wydać ponad 20 mld zł – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla Radia ZET. To o 1,6 mld zł więcej niż rok temu. Z portfela statycznej polskiej rodziny zniknie prawie półtora tysiąca złotych. Pieniądze rozejdą się na jedzenie, dekoracje i przede wszystkim na upominki dla najbliższych.

- Tradycyjnie Polacy po świąteczne sprawunki udają się do supermarketów. Z roku na rok jednak coraz więcej osób robi zakupy w domowym zaciszu. To właśnie w internecie co czwarty konsument planuje wydać pieniądze na bożonarodzeniowe prezenty. E-sklepy zyskują na popularności, bo z reguły produkty w sieci mają niższą cenę, a zakupy online są wygodne. Ale nie zawsze tanio i szybko oznacza bezpiecznie. Za zasłoną okazyjnych produktów może czaić się ryzyko opóźnienia w dostawie, nieotrzymania konkretnego produktu czy nawet brak przesyłki

– twierdzi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA

Jeszcze rok temu w Krajowym Rejestrze Długów widniało ponad 2,5 tys. e-sklepów, które miały do oddania swoim wierzycielom 117 mln zł. Aktualnie w bazie nierzetelnych płatników widnieje 3 069 internetowych sprzedawców, a ich łączny dług przekroczył 172 mln zł. Na zdecydowaną większość zaległości składa się zadłużenie firm handlujących na Allegro. 2 268 nieuczciwych przedsiębiorców z najpopularniejszej platformy e-sprzedaży w Polsce zalega ze spłatą 142,3 mln zł. Na łączne zadłużenie złożyły się także długi sklepów z własną witryną internetową, które przekroczyło już 23,4 mln zł.