Wilno modernizuje Marynarkę Wojenną

W ubiegłym tygodniu w porcie Korsør Duńska Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) przekazała uroczyście dowództwu Marynarki Wojennej Litwy okręt patrolowy typu Flyvefisken (P15) – infor

flickr.com
W ubiegłym tygodniu w porcie Korsør Duńska Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) przekazała uroczyście dowództwu Marynarki Wojennej Litwy okręt patrolowy typu Flyvefisken (P15) – informuje Ministerstwo Obrony Litwy.

W grudniu okręt P15 pojawi się w kłajpedzkim porcie, natomiast w styczniu zostanie ochrzczony. Jego głównym zadaniem będzie patrolowanie Morza Bałtyckiego i strefy ekonomicznej należącej do Litwy oraz wykonywania misji typu Search and Rescue. P15 będzie również brał udział w operacjach sojuszniczych. Okręt patrolowy typu Flyvefisken został zakupiony przez Litewskie Siły Zbrojne we wrześniu 2016 roku . W ramach tej umowy strona duńska miała dostarczyć łódź patrolową P15 oraz system dwóch sonarów za sumę 6.5 miliona euro. Jest to już czwarty okręt patrolowy typu Flyvefisken zakupiony od duńskiej Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO). Poprzednie trzy: Žemaitis, Dzūkas i Aukštaitis, strona litewska nabyła w latach 2008-2010. Okręt patrolowy (P15), który użytkowany wcześniej przez Królewską Duńską Marynarkę Wojenną od 1990 roku ma zastąpić pięćdziesięcioletnią już łódź patrolową typu Storm Sėlis, która nadal jest na służbie Litewskiej Marynarki Wojennej. Jeśli chodzi o charakterystykę P15 to jego wyporność wynosi 450 ton, długość 54 m, a szerokość 9 m. Załoga w zależności od wyznaczonych zadań wynosi od 20 do 30 osób. Prędkość jednostki wynosi 18 węzłów. Uzbrojenie stanowi działo 76 mm Oto Melara oraz dwa karabiny maszynowe 12.7 mm. Może ponadto zostać dozbrojona w pociski przeciwokrętowe Harpoon, przeciwlotnicze RIM-7 Sea Sparrow, 60 min, a także torpedy MU90 Impact.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Litwa #morze #Rosja #zagrożenie

PKR
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo