Wilno modernizuje Marynarkę Wojenną

  

W ubiegłym tygodniu w porcie Korsør Duńska Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) przekazała uroczyście dowództwu Marynarki Wojennej Litwy okręt patrolowy typu Flyvefisken (P15) – informuje Ministerstwo Obrony Litwy.

W grudniu okręt P15 pojawi się w kłajpedzkim porcie, natomiast w styczniu zostanie ochrzczony. Jego głównym zadaniem będzie patrolowanie Morza Bałtyckiego i strefy ekonomicznej należącej do Litwy oraz wykonywania misji typu Search and Rescue. P15 będzie również brał udział w operacjach sojuszniczych. Okręt patrolowy typu Flyvefisken został zakupiony przez Litewskie Siły Zbrojne we wrześniu 2016 roku . W ramach tej umowy strona duńska miała dostarczyć łódź patrolową P15 oraz system dwóch sonarów za sumę 6.5 miliona euro. Jest to już czwarty okręt patrolowy typu Flyvefisken zakupiony od duńskiej Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO). Poprzednie trzy: Žemaitis, Dzūkas i Aukštaitis, strona litewska nabyła w latach 2008-2010. Okręt patrolowy (P15), który użytkowany wcześniej przez Królewską Duńską Marynarkę Wojenną od 1990 roku ma zastąpić pięćdziesięcioletnią już łódź patrolową typu Storm Sėlis, która nadal jest na służbie Litewskiej Marynarki Wojennej. Jeśli chodzi o charakterystykę P15 to jego wyporność wynosi 450 ton, długość 54 m, a szerokość 9 m. Załoga w zależności od wyznaczonych zadań wynosi od 20 do 30 osób. Prędkość jednostki wynosi 18 węzłów. Uzbrojenie stanowi działo 76 mm Oto Melara oraz dwa karabiny maszynowe 12.7 mm. Może ponadto zostać dozbrojona w pociski przeciwokrętowe Harpoon, przeciwlotnicze RIM-7 Sea Sparrow, 60 min, a także torpedy MU90 Impact.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl