​Minister Gliński w TVP o organizacjach pozarządowych

  

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński mówił w programie „Gość Wiadomości” o przygotowywanej przez rząd reformie sektora organizacji pozarządowych. – Prawo i Sprawiedliwość ma przygotowany program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. To jest program przygotowywany od wielu lat, nie ad hoc. Jego zadaniem jest zracjonalizowanie funkcjonowania sektora i danie szansy rozwoju wszystkim organizacjom na równi – mówił minister. 

Jak podkreślił, reforma ma m.in. za zadanie przeciwstawienie się negatywnym zjawiskom, które można zaobserwować, przede wszystkim zanikowi funkcji kontrolnych tego sektora. 

Sektor pozarządowy spełnia w demokracji bardzo wiele różnych funkcji istotnych. Jedną z najważniejszych jest funkcja kontrolna. Organizacje obywatelskie powinny kontrolować władzę. W Polsce ta funkcja zaniknęła 

– wyjaśniał wicepremier. Zaznaczył też, że wśród innych problemów sektora jest „rodowód postkomunistyczny, jeżeli chodzi o dziedziczenie majątku w niektórych organizacjach”.

W planach rządu jest także powstanie Polskiego Korpusu Solidarności oraz wzmacnianie organizacji, które się sprawdziły, jak Uniwersytety Ludowe, Ochotnicze Straże Pożarne, koła gospodyń wiejskich. – To jest program, który także chciałby wspierać lokalne media obywatelskie. W Polsce przez ostatnie 27 lat prawie zaniknęły lokalne grupy kontrolne i media. Warto je wesprzeć tak, żeby ominąć samorządy, bo często media lokalne są uzależnione od samorządów, w związku z tym ta kontrola na poziomie samorządów jest niepełna – powiedział minister kultury. Jak podkreślił, „państwo powinno starać się wesprzeć te organizacje oddolnie w sposób transparentny na podstawie konkursów grantowych, żeby wesprzeć i rozwinąć organizacje i społeczeństwo obywatelskie w Polsce, bo one są niezbywalne w demokracji”.

W miniony piątek wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej przeprosił za materiały, m.in. „Wiadomości” TVP, dotyczące organizacji pozarządowy, w których działają córki Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Rzeplińskiego. – Uważam, że były zbyt daleko idące, niekiedy wręcz krzywdzące wobec tych działaczy, o których była mowa – powiedział minister. 

To nie jest właściwe, gdy próbuje się analizować zjawiska społeczne w ten sposób, że sprowadza się całe zjawisko do kwestii relacji prywatnych czy rodzinnych. To, że ktoś jest czyjąś córką albo jest z kimś spokrewniony, nie znaczy, że działania instytucji, z którą ta osoba jest związana, są od razu naganne i należy je krytykować 

– dodał minister Gliński.

Po tych przeprosinach „Wiadomości” przygotowały materiał o wicepremierze Glińskim. Został również zaproszony do programu „Gość Wiadomości”, gdzie pytano go m.in. o tę sytuację.

W imieniu własnym przepraszałem w piątek. Ale też w imieniu osoby w rządzie, która się tym trzecim sektorem zajmuje. Wie pan doskonale o co chodzi. W państwa stacji, w TVP od pewnego czasu próbuje się niepotrzebnie prowadzić krucjatę przeciwko trzeciemu sektorowi

– powiedział w TVP Info wicepremier Piotr Gliński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski parlament nie zagłosuje nad porozumieniem z UE. Johnson: "Nie będzie opóźnienia brexitu"

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/daniel_diaz_bardillo

  

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w dzisiejszym głosowaniu poprawkę Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia przez posłów porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską w sprawie brexitu do czasu przyjęcia stosownych ustaw i ich wejścia w życie. Z kolei premier Boris Johnson zapewnia, że nie będzie negocjował kolejnego przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Izba Gmin nie będzie dziś głosowała nad porozumieniem z Unią Europejską w sprawie brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna brytyjski premier Boris Johnson powinien jeszcze dziś poprosić o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/293628-nagly-zwrot-akcji-w-brytyjskiej-izbie-gmin-glosowania-w-sprawie-umowy-brexitowej-nie-bedzie]

Celem poprawki złożonej przez byłego posła konserwatywnego, a obecnie niezależnego Olivera Letwina jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie zdążyłaby przejść całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE musiałaby opuścić Wspólnotę bez umowy.

Boris Johnson zapowiedział jednak, że nie będzie negocjował kolejnego opóźnienia terminu brexitu. Według niego, Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 31 października - z umową, lub bez.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl