​„Barbarzyństwo i matołectwo” – mecenas Jacek Bąbka ostro o patologiach sądów III RP

  

Gdy Jacek Bąbka wydawał na swojej wrocławskiej uczelni gazetkę „Studentka” i pojawił się z nią na zgromadzeniu wyborczym, które miało wybrać rektora, został za ręce i nogi wyniesiony przez strażników. Powodem były artykuły dotyczące przekrętów finansowych. – Dziś ludzi, którzy mnie represjonowali widzę na czele manifestacji KOD – mówi radca prawny Jacek Bąbka, pogromca sądowych patologii, który będzie dziś o 21.30 gościem programu „Wywiad z chuliganem” w Telewizji Republika.

Historia Jacka Bąbki to jedna z bardziej niesamowitych opowieści o III RP. Oto student nagradzany przez ministra jako jeden z najlepszych w kraju, będąc szefem samorządu zaczyna interesować się uczelnianymi patologiami. A potem na poważnie podważa rozwiązania prawne będące fundamentem działania owych sitw. I nagle z młodego geniusza, jak mówiono o Jacku, staje się wrogiem elit – mówi Piotr Lisiewicz, autor programu „Wywiad z chuliganem”. 


fot. Archiwum Jacka Bąbki

Jacek Bąbka studiował na Politechnice Wrocławskiej, a później rozpoczął studia prawnicze, które zajęły niepokornemu studentowi… dziesięć lat, bo środowisko prawnicze robiło co mogło, by go wyeliminować. W końcu jednak został radcą prawnym, jest też prezesem Fundacji Badań nad Prawem, walczącej z patologiami w sądach.

Sztandarowym postulatem mecenasa Jacka Bąbki jest odpowiedzialność finansowa sędziów za ich błędne decyzje. – Polska ponosi kolosalne koszty w Europejskim Trybunale Praw Człowieka za naruszanie praw i wolności gwarantowanych w konwencji – mówi prezes Bąbka. Jak mówi, „barbarzyństwo i matołectwo” pozostaje bezkarne.


fot. Archiwum Jacka Bąbki

Należy on do zdecydowanych krytyków Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. – 70 procent kasacji wyrzucanych jest przez Sąd Najwyższy do śmietnika, po prostu nie jest merytorycznie rozpoznawana. To jest niebywała nieefektywność, za którą społeczeństwo płaci kolosalne pieniądze – mówi Jacek Bąbka.

Jak to możliwe? – Moim zdaniem dlatego, że ci sędziowie, którzy tam orzekają, często zajęci są innym sprawami: etatami w szkołach wyższych, jednej, drugiej, trzeciej. A nie tym, czym powinni się zajmować, czyli orzekaniem i to merytorycznym. Nie wierzę w to, że kasacje, które piszą adwokaci i radcowie prawni są na tak beznadziejnym poziomie. W sądach konieczna jest wymiana pokoleniowa, począwszy od Sądu Najwyższego w dół – stwierdza Bąbka.

W programie mowa będzie też o patologiach związanych z opiniami biegłych psychiatrów. Zdaniem niektórych psychiatrów co najmniej kilkanaście procent umieszczonych przymusowo w szpitalach psychiatrycznych nie powinno się tam znaleźć. – Opinie psychiatryczne są bardzo niebezpieczne, gdy chodzi o konsekwencje dla obywatela – uważa mecenas Bąbka.


fot. Archiwum Jacka Bąbki

W „Wywiadzie z chuliganem” poruszona będzie też sprawa patologii, gdy chodzi o finansowanie uczelni wyższych, które dla wielu sitw stały się finansowym eldorado.

Moja gazetka „Studentka” usiłowała odsłonić drugie życie uczelni, opisać je. Życie, które nie było ujmowane w propagandowych w propagandowych sprawozdaniach rektora składanych przed Senatem. Tam nie można było przeczytać o naruszeniach praw studenta, o procesach uczelni, o przegranych procesach, o defraudacjach, o przekrętach w rektoracie – mówi mecenas Bąbka.

Pytany o sprawy dyscyplinarne, którymi jest straszony, mecenas Bąbka odpowiada: – Kaganiec można stosować wobec psa, który jest agresywny, niebezpieczny, a nie w stosunku do człowieka.


fot. wprost.pl/print screen
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kwarantanna a rozwody w USA. Lawina wniosków o rozwód w Nowym Jorku

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Komórki nowojorskich prawników urywają się od telefonów od osób, które wypytują o rozwód - pisze dziennik "New York Post". Po opanowaniu sytuacji z epidemią na sądy będzie czekała "lawina wniosków" w tej sprawie.

Przymusowa kwarantanna powoduje, że wielu mieszkańców pogrążonego w kryzysie epidemiologicznym Nowego Jorku niemal bez przerwy spędza czas ze swoją drugą połówką.

Ludzie orientują się, że nie mogą ze sobą wytrzymać

 - wyjaśnia nowojorska prawniczka Suzanne Kimberly Bracker.

Bracker mówi, że telefon od klientki otrzymała nawet w środku nocy. Ta tłumaczyła jej, że "teraz już wie, że nie ma z mężem nic wspólnego".

Jedną z głównych przyczyn rozwodów - w stopniu większym niż niewierność - jest stres związany z finansami

 - uważa prawnik Steven J. Mandel. Wskazuje, że kryzys gospodarczy spowodowany epidemią pozbawił wiele osób źródła dochodu i pracy.

Dla niektórych jednak epidemia staje się okazją do nieuczciwego zarobku. Władze w stanie Illinois ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod organizacje charytatywne lub agencje opieki zdrowotnej. Często oferują oni fałszywe testy na koronawirusa i produkty medyczne.

Epidemia może też przyczyniać się do wzrostu zgonów z powodu przedawkowania narkotyków - spekuluje portal Fox News. Taką tendencję zaobserwowano m.in. w stanie Ohio oraz w mieście Vancouver w Kanadzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts