Szef MON wziął udział w Mościskach na terenie Ukrainy, w uroczystym pochówku 25 polskich żołnierzy poległych w rejonie Lwowa w  1939 r. Po zakończeniu nabożeństwa, trumny ze szczątkami zostały złożone w grobie na miejscowym cmentarzu. - Dzisiaj żegnamy żołnierzy, bohaterskich obrońców tej ziemi - powiedział podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

Szczątki żołnierzy odnaleziono dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja. Polegli oni we wrześniu 1939 roku, gdy szli na odsiecz Lwowa.

W przemówieniu szef MON mówił, że ten pochówek jest wielkim przesłaniem o współpracy Polaków i Ukraińców, którzy razem przeciwstawiali się każdemu wrogowi.

Wasza ofiara nie poszła na marne. Dziś przed wami żołnierze chylą się sztandary polskie i ukraińskie. W ich bohaterstwie odnajdujemy symbol poświęcenia. To symbol wysiłku i poświęcenia dla niepodległości. Byli to z pochodzenia Polacy, Huculi, Ukraińcy, ich ofiara nie poszła na marne. Zasłużyliście na wieczną cześć i chwałę, chwała bohaterom! - podkreślił Antoni Macierewicz. 

W uroczystościach brał udział również prezes IPN Jarosław Szarek. 

Ci żołnierze uczyli się, że kiedy przyjdzie próba, trzeba oddać życie za ojczyznę. Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, nie ma przyszłości - powiedział prezes IPN.