"Ekstaza św. Franciszka" - jedyny w Polsce obraz El Greca już po renowacji

  

Ukończono prace konserwatorskie nad jedynym w Polsce obrazem El Greca. "Esktazę św. Franciszka" będzie można podziwiać już od jutra (26 listopada) w krakowskich Sukiennicach. W grudniu obraz wróci do Siedlec, gdzie już na stałe będzie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym. 

W ostatnim czasie nie tylko bardzo wiele działo się z samym obrazem, ale też głośno było wokół niego. Wyjątkowym momentem było spotkanie przy dziele z dr Izabellą Galicką, która wspólnie z Hanną Sygietyńską odkryła go w 1964 roku i potwierdziła, że autorem „Ekstazy św. Franciszka” jest El Greco.  O tej niecodziennej historii opowiada wyróżniony w tym roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji reportaż Alicji Grembowicz pod tym samym co obraz tytułem. 

Sam obraz przeszedł kolejne, zaplanowane etapy prac, czyli: prasowanie na stole dublażowym z równoczesną regeneracją dublażu na wosk, wykonanego w trakcie konserwacji w 1974 r., zakładanie kitów w miejscach ubytków zaprawy, nabicie płótna na nowe, drewniane krosno. Następnie obraz zawerniksowano i przystąpiono do retuszowania ubytków warstwy malarskiej. Cały czas praca prowadzona jest pod powiększeniem i kontrolą UV, tak aby kropki farby stawiane były przez konserwatorów tylko w granicach ubytków i nie zachodziły nawet w najmniejszym stopniu na oryginał.

Odrestaurowane dzieło można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach w Krakowie pomiędzy 26 listopada, a 4 grudnia tego roku.


Na zdjęciu od lewej: Janusz Czop (Główny Konserwator MNK), Piotr Frączek (LANBOZ), dr Izabella Galicka, Elżbieta Zygier (Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach)/fot. Facebook, MNK
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,http://blog.mnk.pl/

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl