Rynek dronów będzie uregulowany

Podczas konferencji „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB), Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC)

Unsplash
Podczas konferencji „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB), Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przyjęto tzw. Deklarację Warszawską. Dokument ten wytycza kierunki regulacji europejskiego rynku produkcji i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, poinformowali uczestnicy konferencji – poinformowała agencja ISBnews.

- Przed chwilą, przez aklamację, przyjęliśmy dokument, który nazwaliśmy Deklaracją Warszawską, dotyczący bezzałogowych statków powietrznych. W ciągu sześciu miesięcy możemy spodziewać się kolejnych dokumentów dotyczących dronów, zdefiniowanych na poziomie Komisji Europejskiej - powiedział p.o. prezesa ULC Piotr Samson, podczas konferencji prasowej.


- Polska dysponuje wielkim potencjałem, jeśli chodzi o produkcję i wykorzystanie dronów. Uznaliśmy, że ta sytuacja wymaga wspólnego - na poziomie europejskim - zastanowienia się, w jaki sposób tę branżę rozwijać, żeby z jednej strony nie było niepotrzebnych barier rozwojowych, ale z drugiej strony zapewnić bezpieczeństwo wszystkich, którzy mogą się potencjalnie znaleźć w zasięgu dronów - czyli właściwie każdego z nas

- dodał wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Jak podkreślił Szmit, sfera dronów wymaga regulacji i najlepiej, gdyby to było wspólne prawo - obejmujące wszystkie kraje UE. Jednymi z ważniejszych kwestii jest, według niego, określenie zasad współistnienia dronów z lotnictwem cywilnym, ale też uregulowanie rynku od strony biznesowej.


- To też szansa dla Polski. Dobrze, żeby nasze drony mogły być dopuszczone do stosowania w całej Europie. Chcemy tworzyć zrównoważony, otwarty rynek, który zapewni bezpieczeństwo nam wszystkim

- podsumował.

 Źródło: ISBnews

 

#drony

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo