Trump: Polska to wielki i ważny kraj. Wywiad dla telewizji Polonia

  

Dużo słyszałem o tragedii w Smoleńsku, w której zginęli polski prezydent i wielu parlamentarzystów. Słyszałem też o tym, że Rosja nie chce zwrócić wraku rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc polskiemu rządowi w tej sprawie - mówił Donald Trump we wrześniu br. w wywiadzie dla TVP Polonia. Była to rozmowa, która dziwnym trafem przeszła w Polsce bez echa.

Jak Pan, jako prezydent Stanów Zjednoczonych, zamierza implementować i wdrażać w życie ustalenia podjęte na lipcowym szczycie NATO w Warszawie, na którym zapadła decyzja o wzmocnieniu m.in. przez stronę amerykańską państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym krajów bałtyckich i Polski?
Mam wielki szacunek do Polski i Polaków. Wśród swoich przyjaciół mam wiele osób, które są Polakami, przyjechały z Polski lub obecnie w niej mieszkają. Polacy to niesamowity naród, a Polska to wielki i ważny kraj. Mogę zapewnić, że jako prezydent Stanów Zjednoczonych będę dążył do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i całemu waszemu narodowi. Możecie na mnie polegać na sto procent.

Sześć lat temu Polską wstrząsnęła ogromna tragedia. Polski prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz parlamentarzyści zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Polski rząd nie może odzyskać od Rosji wraku samolotu oraz czarnych skrzynek. Czy w wypadku prośby ze strony polskiego rządu zainterweniowałby Pan w tej sprawie?
Dużo słyszałem o tragedii w Smoleńsku, w której zginęli polski prezydent i wielu parlamentarzystów. Słyszałem też o tym, że Rosja nie chce zwrócić wraku rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc polskiemu rządowi w tej sprawie.

Jakiś czas temu wspomniał Pan o braku litości dla wszystkich imigrantów nieposiadających uprawnień do pobytu w Stanach Zjednoczonych. Liczbę takich osób szacuje się na blisko 11 mln. Wśród nich są również Polacy, którzy pracują w USA, prowadzą własne firmy, zakładają rodziny i płacą podatki. Czy mimo to mogą zostać deportowani?
Wszystkie tego typu sytuacje będą rozwiązywane na podstawie przepisów prawnych i regulacji dotyczących legalnej imigracji. Jesteśmy krajem imigrantów, dlatego chcemy pracować nad tym, by ludzie przyjeżdżali tu legalnie. I to będzie dotyczyło także Polaków. Dlatego też będziemy ulepszali nasz system imigracyjny. Właśnie m.in. ze względu na ludzi, którzy wiele lat czekają w długiej kolejce po to, by tu przyjechać, i których my także chcemy widzieć u siebie.

Powróćmy jeszcze na chwilę do spraw związanych z obronnością i bezpieczeństwem oraz rolą w tej kwestii Stanów Zjednoczonych. Jak Pan, jako prezydent, będzie starał się zachować dla USA pozycję światowego lidera pod względem obronności?
Trzeba sukcesywnie rozbudowywać nasz potencjał militarny. Po to, by bez problemu można było go użyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Musimy rozwijać swoją armię tak, by nikt nie mógł jej rozstawiać po kątach. To bardzo ważna kwestia. To samo tyczy się armii wszystkich naszych sojuszników.

Czy chciałby Pan przekazać jakąś specjalną wiadomość wszystkim Polakom zamieszkującym Stany Zjednoczone, którzy deklarują poparcie dla Pana?
W swoim życiu wielokrotnie stykałem się z Polakami. Tak jak wspomniałem, mam wśród waszych obywateli wielu przyjaciół. Kocham Polaków. Polacy to nadzwyczajna grupa społeczna. Są bardzo pracowici, inteligentni i uparcie dążą do celu. To prawda, że Polacy w USA stykają się z wieloma problemami. Wiele z nich to problemy natury biurokratycznej. Jako prezydent Stanów Zjednoczonych zapewniam jednak, że się one skończą.

Na koniec warto wspomnieć o Pańskich słowach sprzed kilku chwil [wypowiedzianych przez Trumpa na Kongresie Polonii Amerykańskiej – przyp. red.] w kontekście Polski, że to kraj wzorowo wypełniający zobowiązania wobec NATO i wielki sojusznik USA. Wspomniał Pan też o tym, że już w pierwszych tygodniach swojego urzędowania rozwiąże problem braku Polski w programie Visa Wiever [czyli bezwizowego ruchu turystycznego lub biznesowego do USA na okres do 90 dni – przyp. red.].
Jeżeli nie ma problemu w stosunku do innych naszych sojuszników, to nie rozumiem, dlaczego w stosunku do Polski jest. Przyjrzę się tej sprawie natychmiast po objęciu urzędu prezydenta.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Polonia
Tagi

Wczytuję komentarze...

NIE dla ideologii - TAK dla obwodnicy. Kukiz'15 punktuje Trzaskowskiego

Zdjęcie ilustracyjne / flikr.com/Jakub Szestowicki/CC BY-SA 2.0

  

Apelujemy do radnych Warszawy i do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o jak najszybsze podjęcie inwestycji dokończenia budowy obwodnicy śródmiejskiej - mówił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) podczas protestu organizowanego przez warszawskich działaczy ruchu Kukiz'15.

W styczniu Rada Warszawy przesunęła pieniądze na dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej na odcinku między rondem Wiatraczna a rondem Żaba na lata 2022-2024. Sama inwestycja była obiecywana jeszcze w pierwszej kampanii prezydenckiej Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2006 roku oraz w kolejnych wyborach. Początkowo miała być gotowa do mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012; później terminem oddania miał być 2021 r. W ostatniej, ubiegłorocznej kampanii dokończenie inwestycji było jednym z głównych postulatów obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Dzisiaj przed południem na rondzie Wiatraczna odbył się protest organizowany przez warszawskie struktury Kukiz'15 ws. obwodnicy śródmiejskiej. Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślał, że na obietnicach kolejnych prezydentów z PO zawsze się kończy.

"Nie zgadzamy się na to, że pan prezydent Trzaskowski, który mówił o dokończeniu obwodnicy Śródmieścia jako jednej z zasadniczych obietnic wyborczych, idzie w tym momencie w tematy ideologiczne: tramwaje różnorodności, karty LGBT, a nie zajmuje się rozwiązywaniem zasadniczych problemów mieszkańców"

- mówił polityk.

"Dokończenie obwodnicy śródmiejskiej jest symbolem zaniedbań kilkunastoletnich. Apelujemy i do radnych miejskich, i do prezydenta Trzaskowskiego o jak najszybsze podjęcie tej inwestycji, a nie odwlekanie jej w nieskończoność i czekanie na kolejną kampanie wyborczą"

- powiedział wicemarszałek.

Michał Sawicki z warszawskiego Kukiz'15 zwracał uwagę, że komunikacja pomiędzy Targówkiem a Pragą Południe jest problematyczna, bo obie dzielnice są oddzielone od siebie torami kolejowymi; w wyniku tego główne ulice obu dzielnic są zakorkowane, bo nie ma obwodnicy.

"To jest niesłychane, że musimy w prawie drugiej dekadzie XXI wieku walczyć o to, żeby zaledwie domknąć obwodnicę Śródmieścia. A powinniśmy myśleć już o tym, żeby cała aglomeracja warszawska miała swoją obwodnicę i tranzyt jaki przez nasze miasto przechodzi mógł objeżdżać poza naszymi blokami"

- podkreślał.


Podczas styczniowej sesji Rady Warszawy winą za opóźnienia dokończenia obwodnicy Trzaskowski obarczał opieszałość Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która równolegle do trwających prac projektowych prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy tej drogi. Prezydent stolicy zapowiadał także w styczniu, że jeśli tylko nastąpi przyśpieszenie wydawania decyzji środowiskowych, to miasto będzie gotowe do zdynamizowania prac nad obwodnicy śródmiejskiej.

Przesunięcie środków zarezerwowanych na budowę obwodnicy śródmiejskiej wynika przede wszystkim ze stopnia zaawansowania tej inwestycji i urealnienia czasu jej przeprowadzenia. Równolegle do trwających prac projektowych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy drogi. Proces ten wpływa zasadniczo na tempo prac nad inwestycją - odpowiedział Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego urzędu miasta.

Jak podaje stołeczny Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, odcinek obwodnicy śródmiejskiej po praskiej stronie Warszawy ma długość ok. 5,2 km i ma przebiegać pomiędzy rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską, łącząc dwie warszawskie dzielnice: Pragę-Południe i Targówek. "Obwodnica śródmiejska, to droga prowadząca mostem Gdańskim, ulicami: Słomińskiego, Okopową, Wawelską i Trasą Łazienkowską. Po wybudowaniu obecnie projektowanego odcinka, do zamknięcia ringu pozostanie kilkusetmetrowy fragment obwodnicy pomiędzy węzłem Radzymińska a węzłem Żaba, nad którym trwają wstępne prace koncepcyjne" - czytamy na stronie internetowej ZMID.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl