Już pewne: ponad 8 mld zł z UE na polski transport

  

Komisja Europejska przekazała polskim beneficjentom podpisane umowy o dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Otrzymają one 8 mld zł wsparcia z Instrumentu Łącząc Europę (CEF). - Podpisanie umów ze strony UE oznacza, że te środki są już pewne – podkreślił wiceminister rozwoju Witold Słowik. 

Dofinansowane inwestycje będą lub są już realizowane przez pięć podmiotów – PKP PLK , Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz spółkę CARGOTOR – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Większość z nich zostanie zakończona w 2020 r. Łączne dofinansowanie UE dla wszystkich 16 projektów to prawie 1,9 mld euro (ponad 8 mld zł).

Największa pula wsparcia przypadła PKP PLK. Kolejowa spółka zrealizuje 10 inwestycji, na które otrzyma ponad 1,6 mld euro. 

- Tym samym PLK jest nie tylko największym beneficjentem CEF w Polsce, ale również w całej UE – powiedział wiceminister Słowik.

Środki na te 16 inwestycji pochodzą z drugiego naboru CEF, który odbył się na przełomie 2015 i 2016 r. Do lutego 2017 r. trwa trzeci nabór.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


W Tarnowie maseczki dla seniorów

/ pixabay.com

  

Władze Tarnowa zakupiły maseczki ochronne, które od dzisiaj dostarczane są do miejsc zamieszkania tarnowskich seniorów. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych dniach pojawią się następne partie, a maseczki mają trafić do wszystkich mieszkańców miasta.

Pprezydent Tarnowa Roman Ciepiela poinformował, że dotarła pierwsza partia kupionych przez miasto maseczek ochronnych – 13,2 tys. sztuk. Są one przeznaczone dla seniorów 70+, których – według szacunków – jest około 17 tysięcy.

Według prezydenta, maseczki zostały spakowane w odpowiednie partie przez pracowników magistratu i rozpoczęła się ich dystrybucja do miejsc zamieszkania seniorów. W dystrybucji pomagają pracownicy socjalni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, Miejski Zarząd Budynków, TBS, rady osiedli oraz wolontariusze.

Maseczki, w większości przypadków, będą wkładane do skrzynek pocztowych. W przypadku seniorów mieszkających na osiedlach domów jednorodzinnych maseczki rozprowadzać będą rady osiedli w systemie samoobsługowym, z zachowaniem środków ostrożności. Tysiąc maseczek trafiło do tarnowskich parafii.

"Opinie na temat używania maseczek były różne, jednak ostatnio dominuje na świecie pogląd, iż w znaczącym stopniu mogą się przyczynić do zahamowania pandemi. Nośmy je po to, abyśmy zmniejszyli ryzyko zarażenia innych, jeżeli jesteśmy nosicielami wirusa, a nie mamy objawów. Seniorzy, którzy nie wychodzą, mogą maseczki przekazać osobom, które się nimi opiekują”

- mówił.

Ciepiela zapowiedział, że kolejny pakiet maseczek do zszywania - 17 tys. sztuk - zostanie dostarczony jutro. W środę rozpocznie się ich szycie – do tej pory zgłosiło się do tego 15 przedszkoli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Szkoła Podstawowa nr 11.

Uszyte maseczki zostaną poddane sterylizacji w szpitalu im. E. Szczeklika – dziennie szpital może sterylizować ich ok. 1,5 tys. sztuk. Później zacznie się kolejna akcja dystrybucji.

"Planujemy kolejne zakupy pakietów maseczek do zszywania oraz ich produkcję. Zakładając, że zagrożenie szybko nie zniknie, jesteśmy w stanie zaopatrzyć każdego tarnowianina i promować powszechne używanie masek" 

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts