Jakie kroki podejmie podczas pierwszych dni swojego urzędowania nowy prezydent USA? Donald Trump zaprezentował streszczenie programu na pierwsze 100 dni. Widać, że prezydent-elekt chce skupić się na gospodarce. O NATO czy Rosji nie wspomniał ani słowem.

Prezydent-elekt Donald Trump powiedział, iż nakazał swojej przejściowej ekipie sporządzenie listy działań, które mógłby podjąć "pierwszego dnia urzędowania, aby przywrócić nasze prawa i odzyskać miejsca pracy". 

2,5-minutowe nagranie zamieszczone na YouTube to pierwsza próba kontaktu Trumpa ws. programu ze społeczeństwem już po wygranych wyborach. Wcześniejsi prezydenci-elekci - George W. Bush i Barack Obama - w okresie przejściowym regularnie odbywali konferencje prasowe.

Trump w nagraniu wzywa do sześciu kroków ws. handlu, imigracji, energii, regulacji, bezpieczeństwa narodowe i zmian etycznych. Większość z tych propozycji jest już znana z kampanii. Nowy prezydent nie wspomniał jednak o ObamaCare (amerykańskim systemie opieki zdrowotnej wprowadzonym przez Obamę), murze mającym powstać wzdłuż południowej granicy USA, kodeksie podatkowym czy porozumieniu nuklearnym z Iranem. Nie mówił też nic o NATO. Stwierdził tylko m.in., że nakaże dowódcom armii sporządzenie planów walki z cyberatakami i innymi podobnymi zagrożeniami.

Jednym z pierwszych kroków Trumpa ma być też "skasowanie zabijających miejsca pracy ograniczeń na produkcję amerykańskiej energii, w tym energii łupkowej i czystego węgla". To zdaniem Trumpa stworzy "wiele milionów dobrze płatnych miejsc pracy".