W ubiegłym tygodniu na poligonach leżących we Wschodnim Okręgu Wojskowym FR odbyły się ćwiczenia taktyczne z udziałem baterii lądowych pocisków krótkiego zasięgu Iskander-M – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Ćwiczenia miały sprawdzić stan wyszkolenia regimentów, wyposażonych w tego typu broń W trakcie trwania manewrów żołnierze obsługujący systemy Iskander manewrowali nimi po poligonie, przygotowywali maszyny do wystrzału oraz przeprowadzali symulacje likwidowania celów, jednak bez wystrzeliwania rakiet.

Systemy Iskander są w stanie niszczyć cele oddalone do 500 km z dokładnością do 30 metrów. Wykorzystywane mogą być do niszczenia centrów dowodzenia i komunikacji, lotnisk infrastruktury krytycznej czy też stanowisk artyleryjskich. Co więcej, Iskandery mogą przenosić głowice konwencjonalne o masie od 480 kg do 720 kg.

W poprzednim tygodniu dowódca rosyjskich wojsk artyleryjskich generał major Michaił Matwiejewski zapowiedział, iż do 2020 roku zakończy się proces wycofywania ze służby taktycznych zestawów rakietowych OTR-21 Toczka, które zostaną zastąpione właśnie Iskanderami.