Nowy Jork: Przygotowania do uroczystości pożegnalnych polskich bohaterów

Szczątki wybitnych polskich wojskowych, twórcy polskiego wywiadu i publicysty „Gazety Polskiej” płk. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar-Rajchmana zostały już ekshumowane.

twitter WBH
Szczątki wybitnych polskich wojskowych, twórcy polskiego wywiadu i publicysty „Gazety Polskiej” płk. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar-Rajchmana zostały już ekshumowane. Razem z trumnami wystawiono repliki orderów, a także uszyte specjalnie z tej okazji mundury i rogatywki.

Oficjalne uroczystości związane z ekshumacją, pożegnaniem i przywiezieniem do Polski bohaterskich piłsudczyków rozpoczną się jutro. Delegacja Wojskowego Biura Historycznego organizuje wystawienie trumien w domu pogrzebowym Arthur Funeral Chapels (207 Nassau Ave, Brooklyn, NY). Trumny wystawione będą w godzinach od drugiej do szóstej po południu.

Obecnie przy trumnach czuwa warta honorowa, m.in. z udziałem Wojska Polskiego, członków Stowarzyszenia Weteranów Kadetów Pułaskiego.

Na czele Komitetu sprowadzenia do Polski ciał bohaterów stoi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, który przewodniczy polskiej delegacji  w Nowym Jorku. Patronem komitetu jest minister Antoni Macierewicz.

W niedzielę, 20 listopada, o godzinie 2.30 po południu w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku odbędzie się uroczysta msza.

Dodatkowo, Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na dwa otwarte spotkania ze Sławomirem Cenckiewiczem, Piotrem Woyciechowskim i delegacją WBH.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już dziś o godz. 7.30 po południu w Newark, NJ w parafia św Kazimierza (91 Pulaski St, Newark, NJ 07105, w sali parafialnej)
Drugie, w niedzielę o godz. 7.00 po południu w kościele św. Stanisława Kostki - Greenpoint, Brooklyn (607 Humboldt St, Brooklyn, NY 11222, sala dolnego kościoła).

Płk Ignacy Matuszewski był wybitnym polskim politykiem, dyplomatą i publicystą. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego w walce o niepodległość, założyciel polskiego wywiadu. Był ministrem Skarbu II Rzeczypospolitej. Przeprowadził operację ewakuacji polskich rezerw złota w 1939 roku, a na następnie emigrował do USA. Inicjator Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł 3 sierpnia 1946 roku w Nowym Jorku.

Mjr Henryk Floyar-Rajchman był polskim politykiem obozu piłsudczyków, dyplomatą i działaczem II Rzeczypospolitej. Piastował urząd wiceministra oraz ministra przemysłu i handlu w II RP. Wraz z Ignacym Matuszewskim brał udział w ewakuacji polskiego złota w 1939 roku. Również współzałożyciel Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł w 1951 roku, pochowany z Ignacym Matuszewskim.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#WBH #ekshumacje #Nowy Jork #Matuszewski #Rejchman #pamięć

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo