Schetyna krytykuje Platformę? Podniesienie wieku emerytalnego za rządów Tuska było błędem

  

Wczoraj Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poparł prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Grzegorz Schetyna zdobył się dziś na refleksję. Nie wie, czy samo podnoszenie wieku, do którego musieli pracować Polacy było do końca przemyślane. A jak pamiętamy podniesienie wieku emerytalnego w 2012 roku było „zasługą” rządu Donalda Tuska. – Może zabrakło wtedy debaty na ten temat – zastanawiał się przewodniczący PO.

Rząd Donalda Tuska w kwietniu 2012 roku podniósł wiek emerytalny kobietom i mężczyznom do 67 roku życia. W środę 16 listopada sejm zdecydował o cofnięciu tej zmiany i przywróceniu poprzednich „progów”. Zapisy ustawy jaką przegłosowano mówią, że wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Tym samym premier Beata Szydło wypełniła kolejną już obietnicę daną wyborcom przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Będziemy szli drogą reform konsekwentnie i z tej drogi nie zawrócimy. Będziemy wprowadzać te reformy. Bo nie ma nic cenniejszego niż nasza Ojczyzna. Mam dla was z opozycji propozycje i myślę, że przed wszystkim jest to oczekiwanie naszych obywateli którzy chcą, żeby wreszcie zajmować się ich sprawami, żeby dbać o Polskę i szanować Ojczyznę. Pójdźmy tą drogą odpowiedzialnego rozwoju wspólnie.

– mówiła wczoraj w sejmie premier Szydło.

Grzegorz Schetyna pytany o tę kwestię waha się. Krytykuję ją, lecz nie pozostawia również suchej nitki na swoim partyjnym koledze – Donaldzie Tusku. Obecny szef Platformy nie jest przekonany, czy podniesienie wieku emerytalnego przez Tuska było dobrą decyzją.
 

To jest bardzo bolesna i zła decyzja. Ta decyzja będzie kosztowna, ma kosztować miliardy każdego roku

– ocenił obniżenie wieku emerytalnego Schetyna.
 
Jednak po chwili dodał, że być może jest to… dobra decyzja. Rozumowanie lidera PO jest nader ciekawe.
 

Nie wiem czy [jak dojdziemy do władzy] to przywrócimy poprzedni wiek emerytalny, potrzebne są szerokie konsultacje społeczne. Ta decyzja musi być przemyślana. Być może takiej debaty zabrakło, gdy my podejmowaliśmy decyzję o podwyższenie

– powiedział Schetyna w „Jeden na Jeden”.
 
Idąc tym tropem - według Schetyny decyzja rządu PiS jest zła, bo.. podjął ją PiS, ale gdyby rządy w kraju objął lider PO przyznaje, że raczej by jej nie zmienił... bo być może jest dobra. Ot cała logika PO.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydenci Niemiec i Włoch proszą o wybaczenie

/ Davidmau (sxc.hu)

  

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier poprosił mieszkańców Toskanii o przebaczenie za zbrodnie na ludności popełnione przez Niemców 75 lat temu w czasie II wojny światowej. Prosił też o to podczas ceremonii prezydent Włoch Sergio Mattarella. Rocznicowe uroczystości odbyły się w Fivizzano, gdzie między 24 a 27 sierpnia 1944 roku Niemcy zabili 174 osoby.

Steinmeier oświadczył w czasie ceremonii:

"Dzisiaj jestem tutaj jako prezydent Republiki Federalnej i stojąc przed wami, obywatele i obywatelki Fivizzano, odczuwam tylko wstyd. Proszę was o przebaczenie za zbrodnie dokonane z niemieckich rąk. Słowa te uczestnicy obchodów przyjęli brawami. Trudno niemieckiemu prezydentowi być tutaj i rozmawiać z wami. Jestem wam wdzięczny, dziękuję wam, mieszkańcy i mieszkanki Fivizzano, za to, że podążacie drogą pamięci. Nie możemy zrozumieć nienawiści, która pchnęła Niemców tutaj w Fivizzano do okrucieństwa, do łupienia i zabijania. Ich misja była jasna: zemścić się za ruch oporu partyzantów wzdłuż Linii Gotów".

Prezydent Włoch Sergio Mattarella wyraził wdzięczność prezydentowi Steinmeierowi za przybycie do Fivizzano w 75. rocznicę zbrodni.

"Jesteśmy tu - powiedział - by oddać hołd ofiarom, lokalnej społeczności, miejscom, w których w czasie drugiej wojny światowej nazistowsko-faszystowska nieludzkość ukazała swoje okrucieństwo".

Mattarella zaznaczył, że wspólny udział w obchodach rocznicy stanowi "wspomnienie oraz apel o skruchę i pojednanie".

"To Włosi i Niemcy rozpętali zbrodnicze szaleństwo przeciwko bezbronnej ludności; starcom, dzieciom i kobietom, niektórym ciężarnym. Wobec tych zbrodni jesteśmy tu dzisiaj, ramię w ramię, Niemcy i Włosi, by schylić głowę przed ofiarami i prosić o przebaczenie"

- mówił Sergio Mattarella.

W ten sposób nawiązał do faszystowskiej historii Włoch.

Włoski przywódca wskazał:

"Narody Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Włoskiej potrafiły, przezwyciężając z determinacją ból i wrogość, wziąć odpowiedzialność za swój los i podnieść się z otchłani, do jakiej zepchnęły je nazizm i faszyzm".

W ten sposób - stwierdził - Niemcy i Włosi przyczynili się do "budowy Unii Europejskiej, jednej z największych przestrzeni wolności istniejących na świecie".

Sergio Mattarella wskazywał, że "pamięć i prawda leżą u podstaw demokracji".

"Narody włoski i niemiecki w latach między dwoma konfliktami światowymi doznały doświadczeń tragicznych i równoległych"

- przypomniał.

Ostrzegł, że brak pamięci o tym, co się wydarzyło, przekreśliłby też korzenie europejskiej integracji.

"Gdyby to wszystko zostało na zawsze zapomniane, doszłoby do ucieczki od nas samych, od naszej historii, do dominacji niezrozumienia tego, kim jesteśmy, obojętności i braku uznania dla tego, co naprawdę buduje Republikę"

- oświadczył włoski prezydent.

Położył nacisk na to, że życie ludności w Toskanii zostało naznaczone w sposób "okrutny" przez niemieckie "SS i Czarne Brygady", czyli włoskie faszystowskie grupy paramilitarne, działające po podpisaniu kapitulacji przez Włochy w 1943 roku.

W Fivizzano obaj prezydenci odsłonili tablicę upamiętniającą zbrodnie, do jakich doszło tam 75 lat temu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl