Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Adam Duda  oraz Jeffrey Crosby, odpowiedzialny za kontrakty rządowe w firmie Gulfstream Aerospace Corporation, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, podpisali umowę na dostawę "małych" samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP).

Przedmiotem umowy jest dostawa dwóch samolotów typu Gulfstream G550 wraz z pakietem szkoleniowym (szkolenie personelu latającego i technicznego), logistycznym, wsparciem w eksploatacji oraz dokumentacją techniczną do 15 sierpnia 2017 roku. Kontrakt na samoloty G550 wart jest ok. 440,5 mln zł netto. Wykonawca zapewni również szkolenie na typ samolotu dla personelu latającego (pilotów), personelu technicznego i pokładowego oraz personelu obsługi i eksploatacji wyposażenia ratunkowego – informuje MON.

Chciałbym podziękować  wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy w Ministerstwie Obrony Narodowej pracowali nad tym postępowaniem i przez ostatnie miesiące byli zaangażowani w tej sprawie. Chciałbym pokazać niezwykłą sprawność urzędników, którzy nam podlegają. 30 czerwca była podjęta stosowna uchwała Rady Ministrów, już 30 sierpnia rozpisaliśmy postępowanie, wówczas szereg osób nie wierzyło, że jesteśmy w stanie sprawnie zawrzeć umowę. Już dzisiaj tę umowę zawieramy. To jest ekspresowe tempo w porównaniu z tym co działo się przez ponad dwadzieścia lat w tej sprawie – podkreślił minister Kownacki. 

Odbiorcą samolotu będzie 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie.