Z "przydziału UE" trafili na Litwę i uciekli do Niemiec

  

35 syryjskich uchodźców, którzy trafili na Litwę na mocy unijnego porozumienia o przymusowej relokacji, uciekło do Niemiec – podało Litewskie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

- 16 dorosłych Syryjczyków wraz z 19 dzieci trafiła do ośrodka w miejscowości Rukla na Litwie. Cała grupa 7 listopada opuściła miejsce pobytu i dotychczas nie powróciła. Uchodźcy udali się prawdopodobnie do Niemiec – powiedział szef ośrodka Robertas Mikulenas.

Jeżeli uchodźcy w ciągu miesiąca nie wrócą do ośrodka, zostanie im odebrane litewskie wsparcie finansowe.

- Myśleliśmy, że jest tutaj, jak w Szwecji czy Niemczech, ale rzeczywistość okazała się inna –  portal wprost.pl cytuje co kilka tygodni temu powiedział Mohammed Ali Abdula, jeden z uchodźców, którzy uciekli.

Porozumienie o relokacji uchodźców zakładało poddział 160 tys. migrantów między kraje członkowskie UE. Dotychczas zrealizowano 3 proc tego planu.

Bruksela za każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu wypłaca po 10 tys. euro I 6 tys. euro za uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wprost.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak nożownika w Białymstoku. Biegli orzekli, że mężczyzna nie był poczytalny

/ / niekverlaan

  

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała dziś do sądu wniosek o umorzenie postępowania ws. nożownika, który zaatakował dwie kobiety w centrum miasta. Apeluje ponadto, by umieścić mężczyznę w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Biegli orzekli, że sprawca nie był poczytalny.

Już wstępne ustalenia w sprawie wskazywały, że powodem ataku mogła być wymiana zdań na temat zaparkowania samochodu przez tego mężczyznę. Śledczy zarzucili mu działanie z zamiarem bezpośrednim zabójstwa i usiłowanie zabójstwa.

W śledztwie mężczyzna przyznał się, ale odmówił składania wyjaśnień. Biorąc pod uwagę już ówczesne ustalenia co do sprawcy, kierując do sądu wniosek o areszt tymczasowy prokuratura zaznaczała, że chodzi o pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. I sąd to stanowisko podzielił.

Po zebraniu dowodów, prokuratura zdecydowała o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Białymstoku wniosku o umorzenie postępowania i zastosowanie wobec tego mężczyzny środka zabezpieczającego, czyli o umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Jak wynika z opinii biegłych, w chwili popełnienia czynu sprawca miał całkowicie zniesioną zdolność rozumienia czynu i kierowania swoim postępowaniem

- powiedział PAP szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.

Według zapisów Kodeksu karnego, nie popełnia przestępstwa ten, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

Do ataku doszło 13 marca, na ulicy w centrum Białegostoku, w pobliżu komendy miejskiej policji. Funkcjonariusze, z pomocą przechodnia, zatrzymali napastnika. 47-letnia kobieta i jej 16-letnia córka trafiły do szpitala m.in. z ranami kłutymi szyi. W oparciu o opinie lekarzy prokuratura przyjęła, iż były to obrażenia realnie zagrażające ich życiu lub zdrowiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl