Morawiecki lobbuje za Polską - zachęca brytyjskich biznesmenów do inwestowania nad Wisłą

Podczas środowej wizyty w Londynie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zachęcał brytyjski biznes do inwestowania w Polsce.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Podczas środowej wizyty w Londynie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zachęcał brytyjski biznes do inwestowania w Polsce. Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej może przyczynić się do zwiększonego zainteresowania brytyjskich firm przeniesieniem części operacji do innych krajów europejskich.

Na Brexicie może skorzystać również Polska, która oferuje potencjalnym inwestorom atrakcyjne warunki. – Naszym wielkim atutem są wysoko wykwalifikowani pracownicy władający wieloma językami – mówił wicepremier Morawiecki, który po raz kolejny w ostatnim czasie odwiedził Londyn, by spotkać się z przedstawicielami brytyjskiego biznesu. Jak powiedział, wcześniejsze jego wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii już przynoszą wymierne efekty.

– Dzięki naszym działaniom powstało już kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy w centrach usług dla biznesu w Polsce, a kolejnych kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy, może powstać w następnych latach. Obecnie prowadzimy rozmowy z dwudziestoma bardzo renomowanymi instytucjami finansowymi i innymi na temat przeniesienia części operacji do naszego kraju – poinformował Morawiecki. Chodzi tu przede wszystkim o centra zarządzania danymi, kadrami i księgowością. – Ale rozmawiamy również o centrach badań i rozwoju, o przenoszeniu działalności innowacyjnej, wdrożeniowej, na rozwijaniu której najbardziej nam zależy – dodał wicepremier.


Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów nie tylko z racji dostępu do wykwalifikowanej kadry, ale też uproszczenia procedur. Temu ma służyć m.in. stworzenie tzw. one-stop-shop, czyli jednej komórki w resorcie rozwoju, w której można załatwić różne sprawy. Magnesem przyciągającym inwestorów do Polski może też stać się Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przedstawiający kilka strategicznych kierunków działania.

– Jeszcze rok temu nikt nie myślał, że będziemy atrakcyjnym miejscem do inwestowania w produkcję samochodów elektrycznych czy baterii litowo-jonowych – zaznaczył Morawiecki.


W trakcie swojej londyńskiej wizyty szef resortów finansów i rozwoju wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) i agencję Bloomberg, podczas której zaprezentowano raport „Europe’s Business Services Destinations”. Opracowanie ABSL, które powstało w partnerstwie z firmami Deloitte, Hays i JLL’ jest analizą ciekawych miejsc dla usług biznesowych w Europie. Wynika z niego, że w Polsce w sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje 212 tys. osób (dane ABSL za I kwartał 2016 r.). Są to pracownicy centrów usług wspólnych, outsourcingu procesów biznesowych, centrów IT i centrów badawczo-rozwojowych.

W Europie liczbę zatrudnionych w tym sektorze można ostrożnie szacować na ok. 1,5 mln osób. To imponujący wynik, dający pogląd, w jakiej skali nowoczesne usługi biznesowe są obecne w gospodarkach państw UE. – Rynki, zarówno Polski, jak i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, są świetnie przygotowane do tego, by stać się nie tyle zapleczem dla procesów realizowanych w europejskich metropoliach biznesowych, ile partnerem, który dotrzymuje im kroku – komentuje Jacek Levernes, prezes ABSL.

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Mateusz Morawiecki #gospodarka #Wielka Brytania #inwestycje

korespondencja z Londynu,Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo