Zmarł mecenas Maciej Bednarkiewicz

  

W wieku 77 zmarł wybitny prawnik, współpracownik Komitetu Prymasowskiego, przyjaciel bł.ks. Jerzego Popiełuszki, mec. Maciej Bednarkiewicz. Już w wolnej Polsce był sędzią Trybunału Stanu a także był przewodniczącym Naczelnej Radzie Adwokackiej. 

Mecenas Maciej Bednarkiewicz w 1963 r. ukończył studia prawnicze na UW. Był jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. był członkiem Komitetu Prymasowskiego. Brał udział jako obrońca w wielu procesach politycznych. W roku 1983, po śmierci Grzegorza Przemyka, był pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej.

Zawsze podejmował się obrony ludzi skrzywdzonych, także w najtrudniejszych sprawach. Udział w procesach politycznych spowodował, że w styczniu 1984 r. został aresztowany.

W tym miejscu zawierzamy Ci, Matko nasza najlepsza, w sposób szczególny więzionego mecenasa Bednarkiewicza, którego szlachetność i prawość Ty znasz najlepiej

– mówił ks. Jerzy Popiełuszko podczas Mszy Świętej za Ojczyznę w marcu 1984 r.

Mecenasa zwolniono w lipcu 1984 r. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej od razu zastrzegł, że Maciej Bednarkiewicz nie może brać udziału w jakimkolwiek procesie politycznym, bo zostanie mu odebrana legitymacja adwokacka. Dopiero po roku 1989 rozpoczął się lepszy czas dla mecenasa. Został posłem i prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej,

Bednarkiewicz, będąc oskarżycielem posiłkowym  w procesie sprawców Grudnia `70 stwierdził, że Polska jest jedynym krajem, w którym okres transformacji nie został jeszcze zakończony.  

To jest ostatni moment kiedy będzie można ocenić czas do 1989 roku. Nikt nigdy, żadna władza, żadna struktura nie będzie miała okazji dokonać oceny tamtego czasu. To jest odpowiedzialność nadzwyczajna

- mówił do sędziów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiownet.pl,idziemy.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polka uwolniona z rąk porywaczy

zdjęcie ilustracyjne / Paul Sableman CC BY 2.0

  

22-letnia Polka uprowadzona w nocy z piątku na sobotę w Holandii została uwolniona przez niemieckich antyterrorystów. Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że trójka porywczy, dwóch Polaków i Czech, trafiła do aresztu śledczego.

Kobieta została uprowadzona z domku letniskowego w miejscowości Opmeer, na północ od Amsterdamu. Jak podaje holenderska agencja informacyjna ANP około 1.00 w nocy w sobotę kilku mężczyzn zapukało do drzwi budynku i następnie grożąc bronią zmusiło kobietę, by wsiadła do ich auta. Policja w Kolonii podaje, że porywaczy było trzech, mieli 26, 27 i 32 lata.

Świadkowie zdarzenia natychmiast powiadomili holenderską policję, jednak przestępcom udało się uciec przez granicę do Niemiec. Śledczy z Kolonii, którzy przejęli sprawę, w sobotę po południu namierzyli dom w miejscowości Bergheim na zachód od Kolonii, w którym mogli przebywać porywacze. - Istniały poszlaki, że mogą tam przebywać osoby powiązane z porwaniem - poinformował rzecznik policji.

Podczas, gdy antyterroryści z jednostki SEK przygotowywali się do szturmu domu, inna grupa funkcjonariuszy zlokalizowała na autostradzie A57 koło miasteczka Willich auto, w którym dwóch mężczyzn przewoziło 22-latkę. Kiedy około godziny 21.00 samochód zjechał z autostrady i zatrzymał się na światłach, policja przypuściła atak i uwolniła kobietę. Nic jej się nie stało. Dwóch porywaczy zostało lekko rannych. W domu w Bergheim zatrzymano trzeciego mężczyznę biorącego udział w porwaniu.

Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że wszyscy znajdują się obecnie w areszcie śledczym. Jak ustalono w trakcie przesłuchań jeden z porywaczy jest byłym partnerem kobiety, która po rozstaniu przeprowadziła się do Holandii. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić i postanowił ją zmusić do powrotu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl