Co ósmy Polak nie myśli o swej przyszłej emeryturze

Polacy wydają się zdawać sobie sprawę z tego, jak niskie będą ich emerytury, jednak aż 56 proc. nie podejmuje żadnych kroków, by zadbać o zwiększenie przyszłego świadczenia.

unsplash.com
Polacy wydają się zdawać sobie sprawę z tego, jak niskie będą ich emerytury, jednak aż 56 proc. nie podejmuje żadnych kroków, by zadbać o zwiększenie przyszłego świadczenia.

Tak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH, w którym zapytano osoby w tzw. wieku produkcyjnym o kwestie związane z zabezpieczeniem na starość.

Tylko 4,1 proc. ankietowanych twierdzi, że wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego zapewni im odpowiedni poziom życia po zakończeniu aktywnego życia zawodowego.

Aż 76 proc. ankietowanych ma odmienne zdanie, uważając, że wysokość świadczenia nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia na emeryturze. 7,8 proc. ogółu respondentów nie ma zdania co do kwestii swojej przyszłej emerytury.

Jednak największy niepokój budzi fakt, że o swojej przyszłej emeryturze w ogóle nie myśli co ósmy Polak. Wśród tej grupy przeważają osoby w wieku 30-49 lat (50 proc.) oraz młodzi do 29-go roku życia (45,6 proc.).

Jeśli już odkładamy na emeryturę, to głównie samodzielnie, lokując środki na koncie oszczędnościowym (14,5 proc.), indywidualnym koncie emerytalnym IKE/IKZE (7,6 proc.) lub inwestując w papiery wartościowe (5,5 proc.).

- Wśród dbających o swoją przyszłą emeryturę najpewniejszym w ocenie Polaków jej zabezpieczeniem jest samodzielne odkładanie środków na koncie oszczędnościowym. Ten wygodny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę cieszy się dwukrotnie większym zaufaniem niż konta IKE/IKZE – komentuje Agnieszka Kozioł, manager ds. projektów i analiz w KPF. – Nie dziwi też fakt, że większą skłonność do dodatkowego zabezpieczenia swojej emerytury deklarują osoby o wyższych dochodach, którym łatwiej przeznaczyć na taki cel ewentualne nadwyżki ze swojego wynagrodzenia.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#emerytury

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo