Szef polskiego MSZ zapewnił, że po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich będziemy domagać się wypełnienia obietnic wyborczych – czyli m.in. zniesienia wiz. – Oczywiście tak, dlatego że nie jest to kwestia tylko prestiżu, honoru Polaków i państwa, ale też również kwestia pewnych apanaży gospodarczych – powiedział Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych w programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info komentował zwycięstwo Donalda Trumpa. Odniósł się między innymi do składanych przez niego w trakcie kampanii wyborczych obietnic, np. zniesienia wiz. Podkreślił, że będziemy domagać się wypełnienia tej obietnicy.

Oczywiście tak, dlatego że nie jest to kwestia tylko prestiżu, honoru Polaków i państwa, ale też również kwestia pewnych apanaży gospodarczych 

– zaznaczył szef MSZ. Jak tłumaczył, być może w wyniku porozumień europejskich ze Stanami Zjednoczonymi dojdzie do obniżki certyfikatów i licencji, aby można było wejść na rynki amerykańskie z naszymi usługami. Wówczas konieczność uzyskania wiz komplikować będzie rozwój takich firm na tamtejszym rynku.

Witold Waszczykowski podkreślił też, że przyjął wybór Donalda Trumpa z nadzieją.

Po pierwszym wystąpieniu Trumpa przyjąłem ten wybór z pewną nadzieją, że może doprowadzić do istotnych korekt w polityce amerykańskiej, większej determinacji, jednoznaczności, której ostatnio zaczynało brakować w dyplomacji amerykańskiej 

– zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Przypomniał również, że Polacy zostali dostrzeżeni w kampanii prezydenckiej w USA, a Donald Trump spotykał się z Polonią amerykańską.