Sieci apteczne to w 96 proc. polskie firmy

Na blisko 15 tys. polskich aptek i punktów aptecznych, 66 proc. stanowią apteki indywidualne.

jarmoluk (pixabay)
Na blisko 15 tys. polskich aptek i punktów aptecznych, 66 proc. stanowią apteki indywidualne. Na rynku działa 390 sieci aptecznych, ale zaledwie 16 sieci ma powyżej 50 aptek w skali całego kraju i tylko 5 sieci należy do firm z udziałem kapitału zagranicznego i mają one zaledwie 4 proc. udziału w całym rynku - zaś 96 proc. rynku należy do polskich przedsiębiorców - przypomina Fundacja Republikańska w swoim raporcie „Rynek Dystrybucji Farmaceutycznej w Polsce” 2016.

Sieci apteczne stanowią 38 proc. rynku i są to w przeważającej części polskie przedsiębiorstwa - firmy rodzinne, często będące własnością farmaceutów, rozwijane od wielu lat pracą swoich właścicieli - podkreślają autorzy raportu.

Na rynku działa ponad 390 sieci aptecznych. Są to głównie małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. Jednocześnie zaledwie 16 sieci ma powyżej 50 aptek w skali całego kraju, w tym cztery mają ponad 100 placówek.

Według raportu polski rynek apteczny jest niezwykle rozproszony: największy podmiot nie posiada nawet 5 proc. aptek w skali kraju, a kolejne dwa największe mają ok. 3 i 2 proc. Pozostałe sieci apteczne posiadają mniej niż 1 proc.

Zdaniem autorów dokumentu podział aptek na sieciowe i indywidualne jest od dawna nieaktualny. Większość placówek w Polsce funkcjonuje w sieciach dwojakiego rodzaju: widocznych dla konsumentów sieciach rzeczywistych oraz sieciach wirtualnych czy grupach zakupowych o różnym poziomie integracji, w których własność aptek jest rozproszona, jednak zarządzanie nimi pozostaje w rękach większej, profesjonalnej organizacji określającej warunki i sposób jej działania.  

 Źródło: niezalezna.pl

 

#apteki

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo