Polska otwarta na migrantów

Trzeci rok z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców z państw trzecich. W 2015 r.

geralt (pixabay)
Trzeci rok z rzędu Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców z państw trzecich. W 2015 r. otrzymało je od Polski blisko 542 tys. osób, ok. 21 proc. wszystkich w Europie - wynika z danych Eurostatu. Najwięcej dokumentów pobytowych w Polsce wydano w związku z pracą - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC).

- Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest otwarta na migrantów. Potwierdzają to również nasze krajowe statystyki. Rok 2016 będzie zapewne kolejnym rekordowym, ponieważ obywatele Ukrainy otrzymali już blisko milion wiz, a coraz więcej z nich chce zostać w Polsce na dłużej. Jest to legalna i bezpieczna migracja, mająca charakter uzupełniający względem potrzeb rynku pracy – podsumował Rafał Rogala, szef UdSC.

Dane opublikowane przez Eurostat dotyczą cudzoziemców z państw spoza UE i obejmują zezwolenia pobytowe (w tym wizy długoterminowe – powyżej trzech miesięcy) wydane po raz pierwszy. Polska jest europejskim liderem w liczbie dokumentów wydanych z powodu chęci podjęcia pracy przez imigrantów – 375 tys., czyli 53 proc. wszystkich zezwoleń związanych z pracą wydanych w UE. Głównym państwem pochodzenia osób, które uzyskały zezwolenia w Europie jest Ukraina (500 tys., 19 proc. wszystkich w Europie) – 86 proc. z nich (430 tys.) wydano w Polsce. Na drugim i trzecim miejscu pod względem liczby otrzymanych zezwoleń w naszym kraju byli Białorusini (75 tys.) i Mołdawianie (8 tys.).

Najwięcej zezwoleń pobytowych w UE wydała Wielka Brytania (633 tys.), a kolejne pozycje (po Polsce) zajmują: Francja (227 tys.), Niemcy (195 tys.), Hiszpania (193 tys.) i Włochy (179 tys.). Łącznie wszystkie państwa członkowskie wydały 2,6 mln zezwoleń, o 12 proc. więcej niż w 2014 r. Poza Ukrainą innymi najliczniejszymi ojczyznami imigrantów są: Stany Zjednoczone (262 tys.), Chiny (167 tys.), Indie (136 tys.) i Syria (104 tys.).  

 Źródło: niezalezna.pl

 

#imigranci

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo