Wspaniały koncert dla wyjątkowego człowieka

  

Medycyna i sztuka – te dwie dziedziny wypełniły wczorajszą galę jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W uroczystym koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpili wybitni polscy artyści i niezwykli pacjenci prof. Skarżyńskiego. Słowa wierszy i piosenek napisał sam jubilat, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Choć prof. Henryk Skarżyński wszedł na scenę dopiero w finale gali prowadzonej przez Alicję Węgorzewską i Rafała Królikowskiego, przez cały wieczór słyszeliśmy jego słowa. O tym, jak bardzo potrzebny jest słuch i że głuchotę można leczyć śpiewali m.in.: Hanna Śleszyńska, Maciej Miecznikowski, Ryszard Rynkowski, Robert Rozmus i Jacek Wójcicki. Utwory deklamowali wspaniale Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr oraz prowadzący galę. Wykonawcom towarzyszyła Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego i Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka. Widzów zachwycili również niezwykli pacjenci profesora – ci, którzy mają za sobą operację wszczepienia implantów ślimakowych – opowiadali wzruszające historie swojego życia. Utworami poruszyli serca m.in. charyzmatyczny raper Karol "Pjus" Nowakowski czy pianista o ogromnej wrażliwości Grzegorz Płonka – laureat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ten festiwal to również dzieło prof. Skarżyńskiego – wybitnego naukowca, człowieka obdarzonego wieloma talentami, niezwykle skromnego i z „sercem na dłoni”. Nie dziwi więc fakt, że tego wieczoru pod adresem profesora posypały się setki gratulacji, m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto profesora uhonorowała Kapituła Panteonu Polskich Wynalazców i Odkrywców, uznając go za giganta nauki.


fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Po raz pierwszy na świecie… – to słowa, które wczoraj były wypowiadane wielokrotnie. Dzięki prof. Skarżyńskiemu i założonemu przez niego 20 lat temu Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu Polska jest potęgą w leczeniu i diagnozowaniu wad słuchu. Nowatorskie operacje i metody leczenia to marka nosząca nazwę „polskiej szkoły otochirurgii”. Szacuje się, że wykonano już kilkanaście tysięcy operacji, przywracając tym samym bezcenny zmysł osobom z niedosłuchem. Na zakończenie gali prof. Skarżyński podziękował całemu zespołowi i zapowiedział występ Olafa, przyjaciela – jak mówi o swoich pacjentach, którym dał „nowe życie”. – My słyszący już w życiu płodowym znamy głos swojej mamy. Dla kogoś, kto go nigdy nie słyszał i po operacji otrzymał taką możliwość, to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, to jak urodzić się na nowo – mówił Skarżyński. „Z głębokiej ciszy dociera muzyka przerywa ją dźwięk nowo poznany on dla większości jest tak oczywisty dziś dotarł do mnie głos kochanej mamy” – recytował Olaf, wzruszając publiczność do łez.

Transmisję z koncertu można obejrzeć na portalu niezalezna.pl. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polski konsul w USA twardo w izraelskiej telewizji: "Po komentarzu Katza konieczne są przeprosiny"

Maciej Golubiewski / twitter.com/printscreen/@PLinNewYork

  

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski udzielił dziś wywiadu izraelskiej telewizji i24. Zaznaczył w nim stanowczo, że po komentarzu tymczasowego szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Katza, konieczne są przeprosiny za rasistowskie, oparte na stereotypach uwagi o Polakach.

Konieczne są przeprosiny, ponieważ nie jest to po prostu stwierdzenie na temat faktów, historii, czy różnych narracji, to jest oszczercza, rasistowska wypowiedź (...). Wymaga to przeprosin za użycie stereotypu wobec grupy (...), w tym przypadku wobec narodu polskiego 

- powiedział dyplomata, pytany o to, jakie kroki powinna podjąć strona izraelska po "jątrzących uwagach" Katza.

Nie tylko Polska tak mówi, mamy też (taką opinię) Stanów Zjednoczonych, mamy nawet oświadczenie ministra w rządzie premiera Netanjahu, Cachi'ego Hanegbi, który nazwał ten komentarz haniebnym i niepomocnym. Więc Polska nie musi mówić za siebie, inni mówią za nas, jest wśród nich David Harris, szef Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) i wielu innych. A więc sądzę, że to, co byłoby właściwe, to przeprosiny 

- podkreślił Golubiewski.

Konsul przypomniał, że jednym z elementów wspólnej deklaracji podpisanej przez premierów Polski i Izraela, Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, była obietnica właściwego podejścia do tematów, które strony porozumienia uznają za wrażliwe oraz unikania stereotypów i antypolonizmu.

We wtorek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze:

Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza.

[polecam:https://niezalezna.pl/259627-zdecydowane-stanowisko-ambasador-usa-w-polsce-israel-katz-powinien-przeprosic-za-swoje-slowa]

W poniedziałek Harris wydał oświadczenie dotyczące - jak napisał - "trudnego testu, jaki przechodzą relacje polsko-izraelskie", które stanowią "partnerstwo strategiczne".

Trzeba zacząć naprawę relacji od "starannego dobierania słów - wiedząc, kiedy mówić, jak mówić i gdzie mówić. A to oznacza, że nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której pojedyncze incydenty eskalują w sposób niekontrolowany" - napisał szef AJC.

[polecam:https://niezalezna.pl/259586-wplywowy-portal-z-izraela-nie-ma-watpliwosci-po-komentarzu-katza-usa-staja-po-stronie-polski]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl