Wspaniały koncert dla wyjątkowego człowieka

  

Medycyna i sztuka – te dwie dziedziny wypełniły wczorajszą galę jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W uroczystym koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpili wybitni polscy artyści i niezwykli pacjenci prof. Skarżyńskiego. Słowa wierszy i piosenek napisał sam jubilat, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Choć prof. Henryk Skarżyński wszedł na scenę dopiero w finale gali prowadzonej przez Alicję Węgorzewską i Rafała Królikowskiego, przez cały wieczór słyszeliśmy jego słowa. O tym, jak bardzo potrzebny jest słuch i że głuchotę można leczyć śpiewali m.in.: Hanna Śleszyńska, Maciej Miecznikowski, Ryszard Rynkowski, Robert Rozmus i Jacek Wójcicki. Utwory deklamowali wspaniale Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr oraz prowadzący galę. Wykonawcom towarzyszyła Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego i Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka. Widzów zachwycili również niezwykli pacjenci profesora – ci, którzy mają za sobą operację wszczepienia implantów ślimakowych – opowiadali wzruszające historie swojego życia. Utworami poruszyli serca m.in. charyzmatyczny raper Karol "Pjus" Nowakowski czy pianista o ogromnej wrażliwości Grzegorz Płonka – laureat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ten festiwal to również dzieło prof. Skarżyńskiego – wybitnego naukowca, człowieka obdarzonego wieloma talentami, niezwykle skromnego i z „sercem na dłoni”. Nie dziwi więc fakt, że tego wieczoru pod adresem profesora posypały się setki gratulacji, m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto profesora uhonorowała Kapituła Panteonu Polskich Wynalazców i Odkrywców, uznając go za giganta nauki.


fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Po raz pierwszy na świecie… – to słowa, które wczoraj były wypowiadane wielokrotnie. Dzięki prof. Skarżyńskiemu i założonemu przez niego 20 lat temu Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu Polska jest potęgą w leczeniu i diagnozowaniu wad słuchu. Nowatorskie operacje i metody leczenia to marka nosząca nazwę „polskiej szkoły otochirurgii”. Szacuje się, że wykonano już kilkanaście tysięcy operacji, przywracając tym samym bezcenny zmysł osobom z niedosłuchem. Na zakończenie gali prof. Skarżyński podziękował całemu zespołowi i zapowiedział występ Olafa, przyjaciela – jak mówi o swoich pacjentach, którym dał „nowe życie”. – My słyszący już w życiu płodowym znamy głos swojej mamy. Dla kogoś, kto go nigdy nie słyszał i po operacji otrzymał taką możliwość, to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, to jak urodzić się na nowo – mówił Skarżyński. „Z głębokiej ciszy dociera muzyka przerywa ją dźwięk nowo poznany on dla większości jest tak oczywisty dziś dotarł do mnie głos kochanej mamy” – recytował Olaf, wzruszając publiczność do łez.

Transmisję z koncertu można obejrzeć na portalu niezalezna.pl. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna jest już przekonany, że przegra wybory? „Tu nie ma zasad. Tu po prostu rządzi lojalność”

Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Lider Platformy Obywatelskiej walczący o miejsca w Sejmie pod szyldem Koalicji Obywatelskiej jest przekonany o braku szans na wygraną? Tak twierdzi Małgorzata Gosiewska, która przekonuje, że Grzegorz Schetyna zaczął już szykować się na kolejne lata w opozycji. „Pan Schetyna w dużej mierze po prostu konsoliduje wokół siebie lojalnych sobie, wiedząc że przegra wybory, więc chce mieć partię wierną i lojalną na czas kolejnej kadencji bycia w opozycji” - stwierdziła Gosiewska i dodała, że w Koalicji Obywatelskiej „po prostu rządzi lojalność”.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska stwierdziła dzisiaj w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info, że PiS w sytuacji, kiedy są jakieś wątpliwości, czy zarzuty, "które nie muszą wiązać się z przekroczeniem prawa, ale są źle oceniane przez społeczeństwo lub budzą niepokój", bardzo szybko je rozwiązuje.

Trzymamy wysoki poziom w tym zakresie, podchodząc z pokorą do polityki. Natomiast Platforma, przykład Neumanna, ale i Gawłowskiego, Grabarczyka, Kierwińskiego itd. pokazuje, że tutaj zasad nie ma. Tu po prostu rządzi lojalność. Przygotowują się panowie do wyborów

- mówiła.

Jednocześnie wicemarszałek Gosiewska zauważyła, że lider PO podjął już pewne działania, które maja na celu przygotować go na kolejne lata w opozycji.

Schetyna w dużej mierze po prostu konsoliduje wokół siebie lojalnych sobie, wiedząc że przegra wybory, więc chce mieć partię wierną i lojalną na czas kolejnej kadencji bycia w opozycji.

- mówiła Gosiewska.

Zdaniem Gosiewskiej środowisko PO pokazuje od lat swój lekceważący stosunek do społeczeństwa.

Przypomnijmy też panią premier Kopacz, która chwaliła się zatrudnieniem 50 hejterów na czas kampanii wyborczej po przegranych wyborach prezydenckich, z zapowiedzią że tych hejterów będzie więcej

- podkreśliła mówiąc o różnicy w podejściu do hejterów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl , 300polityka

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl