Wspaniały koncert dla wyjątkowego człowieka

  

Medycyna i sztuka – te dwie dziedziny wypełniły wczorajszą galę jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W uroczystym koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpili wybitni polscy artyści i niezwykli pacjenci prof. Skarżyńskiego. Słowa wierszy i piosenek napisał sam jubilat, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Choć prof. Henryk Skarżyński wszedł na scenę dopiero w finale gali prowadzonej przez Alicję Węgorzewską i Rafała Królikowskiego, przez cały wieczór słyszeliśmy jego słowa. O tym, jak bardzo potrzebny jest słuch i że głuchotę można leczyć śpiewali m.in.: Hanna Śleszyńska, Maciej Miecznikowski, Ryszard Rynkowski, Robert Rozmus i Jacek Wójcicki. Utwory deklamowali wspaniale Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr oraz prowadzący galę. Wykonawcom towarzyszyła Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego i Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka. Widzów zachwycili również niezwykli pacjenci profesora – ci, którzy mają za sobą operację wszczepienia implantów ślimakowych – opowiadali wzruszające historie swojego życia. Utworami poruszyli serca m.in. charyzmatyczny raper Karol "Pjus" Nowakowski czy pianista o ogromnej wrażliwości Grzegorz Płonka – laureat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ten festiwal to również dzieło prof. Skarżyńskiego – wybitnego naukowca, człowieka obdarzonego wieloma talentami, niezwykle skromnego i z „sercem na dłoni”. Nie dziwi więc fakt, że tego wieczoru pod adresem profesora posypały się setki gratulacji, m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto profesora uhonorowała Kapituła Panteonu Polskich Wynalazców i Odkrywców, uznając go za giganta nauki.


fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Po raz pierwszy na świecie… – to słowa, które wczoraj były wypowiadane wielokrotnie. Dzięki prof. Skarżyńskiemu i założonemu przez niego 20 lat temu Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu Polska jest potęgą w leczeniu i diagnozowaniu wad słuchu. Nowatorskie operacje i metody leczenia to marka nosząca nazwę „polskiej szkoły otochirurgii”. Szacuje się, że wykonano już kilkanaście tysięcy operacji, przywracając tym samym bezcenny zmysł osobom z niedosłuchem. Na zakończenie gali prof. Skarżyński podziękował całemu zespołowi i zapowiedział występ Olafa, przyjaciela – jak mówi o swoich pacjentach, którym dał „nowe życie”. – My słyszący już w życiu płodowym znamy głos swojej mamy. Dla kogoś, kto go nigdy nie słyszał i po operacji otrzymał taką możliwość, to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, to jak urodzić się na nowo – mówił Skarżyński. „Z głębokiej ciszy dociera muzyka przerywa ją dźwięk nowo poznany on dla większości jest tak oczywisty dziś dotarł do mnie głos kochanej mamy” – recytował Olaf, wzruszając publiczność do łez.

Transmisję z koncertu można obejrzeć na portalu niezalezna.pl. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadł na kradzieży kołpaków. Pójdzie siedzieć, bo był poszukiwany

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji III w Krakowie zatrzymali 28-latka, który ukradł kołpaki z zaparkowanego pojazdu. Jak się okazało, był on poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwo.

W tym tygodniu w rejonie Prądnika Białego mundurowi z Komisariatu Policji III w Krakowie zwrócili uwagę na mężczyznę, który na widok radiowozu najpierw gwałtownie odrzucił trzymany w ręce czarny worek, a następnie zaczął biec w kierunku pobliskich zabudowań. Funkcjonariusze szybko sprawdzili zawartość torby, w której jak się okazało znajdował się komplet kołpaków od toyoty.

Podejrzewając, że porzucone osłony felg mogły zostać skradzione, policjanci podjęli pościg za uciekinierem. Błyskawicznie dogonili mężczyznę, którym okazał się być 28-letni krakowianin. Zatrzymany przyznał, że chwilę wcześniej ukradł odrzucone kołpaki z nieopodal zaparkowanego pojazdu. Stróże prawa zlokalizowali ograbiony samochód oraz skontaktowali się z jego właścicielem, któremu przekazali odzyskane części. Natomiast rabuś został doprowadzony do komisariatu.

Kryminalni, zajmujący się sprawą tej kradzieży, przeanalizowali podobne postępowania, w których łupem sprawcy padły kołpaki. W kilku z nich trop doprowadził policjantów do zatrzymanego 28-latka. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie złodziejowi 4 zarzutów kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany przyznał się do popełnianych przestępstw (po kradzieży kołpaków sprzedawał je po zaniżonej cenie) i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (naprawienie wyrządzonej szkody oraz kara ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 12 miesięcy). Po przesłuchaniu mężczyzna nie został jednak zwolniony, tylko przewieziony do zakładu karnego, ponieważ… był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl