Car z zemsty zlikwidował 109 polskich klasztorów

  

W powstaniu styczniowym brało licznie udział duchowieństwo – księża, bracia zakonni, klerycy. 8 listopada 1864 roku, w ramach represji po powstaniu, car Aleksander II wydał ukaz o kasacie klasztorów w Królestwie Polskim. Na jego podstawie w nocy z 27 na 28 listopada władze rosyjskie przeprowadziły kasację 109 klasztorów. 

Projekt dekretu przygotował Władimir Czerkaskij, Dyrektor Spraw Wewnętrznych i Oświecenia Publicznego, późniejszy przewodniczący Komitetu Urządzającego w Królestwie Polskim. Spośród 155 klasztorów męskich i 42 klasztorów żeńskich do likwidacji przeznaczono 110 klasztorów męskich i 4 żeńskie – 39 za udział w powstaniu, a 71 z powodu niewielkiej liczby zakonników (poniżej 8).

Pozostałe klasztory podzielono na etatowe oraz ponadetatowe. Klasztory etatowe posiadały najwyżej do 14 zakonników. Klasztory ponadetatowe nie mogły przyjmować nowicjuszy, a gdy liczba zakonników spadała poniżej 8, po prostu je likwidowano. Utrzymanie wszystkich klasztorów przeszło na skarb państwa. 30 stycznia 1865 r. kard. Giacomo Antonelli wysłał notę ambasadorowi rosyjskiemu przy Stolicy Apostolskiej Feliksowi Meyendorfowi, w której udowadniał nielegalność ukazu w świetle prawa międzynarodowego i jego sprzeczność z konkordatem. Spowodowało to pogorszenie stosunków Imperium Rosyjskiego z Watykanem, a ostatecznie rok później doprowadziło do ich zerwania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Wikipedia,dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent oddał hołd ofiarom tragedii w Tatrach

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom czwartkowej tragedii w Tatrach. "Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają" - powiedział prezydent.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór od uderzenia pioruna zmarł czeski turysta.

W piątek w Pałacu Prezydenckim podczas podpisania ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych uczestnicy uroczystości, w tym prezydent Andrzej Duda, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar.

"Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają. Bardzo państwo dziękuję, że mogliśmy uczcić ich pamięć wspominając także o tych, którzy cierpią, bo zostali ranni"

- powiedział po minucie ciszy prezydent.

Piątek jest w Zakopanem dniem żałoby.

Jak poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo w sprawie czwartkowej katastrofy w Tatrach.

"Sprawę zarejestrowaliśmy i wyjaśniamy w kierunku artykułu 155 Kodeksu Karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci czterech osób, bo takie mamy na tą chwilę ustalenia. Będziemy ustalać wszystkie okoliczności tego zdarzenia i odtwarzać przebieg zdarzenia. Chcemy zebrać wszystkie niezbędne materiały i przesłuchać świadków"

– powiedziała prok. Bogdanowicz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl