Car z zemsty zlikwidował 109 polskich klasztorów

  

W powstaniu styczniowym brało licznie udział duchowieństwo – księża, bracia zakonni, klerycy. 8 listopada 1864 roku, w ramach represji po powstaniu, car Aleksander II wydał ukaz o kasacie klasztorów w Królestwie Polskim. Na jego podstawie w nocy z 27 na 28 listopada władze rosyjskie przeprowadziły kasację 109 klasztorów. 

Projekt dekretu przygotował Władimir Czerkaskij, Dyrektor Spraw Wewnętrznych i Oświecenia Publicznego, późniejszy przewodniczący Komitetu Urządzającego w Królestwie Polskim. Spośród 155 klasztorów męskich i 42 klasztorów żeńskich do likwidacji przeznaczono 110 klasztorów męskich i 4 żeńskie – 39 za udział w powstaniu, a 71 z powodu niewielkiej liczby zakonników (poniżej 8).

Pozostałe klasztory podzielono na etatowe oraz ponadetatowe. Klasztory etatowe posiadały najwyżej do 14 zakonników. Klasztory ponadetatowe nie mogły przyjmować nowicjuszy, a gdy liczba zakonników spadała poniżej 8, po prostu je likwidowano. Utrzymanie wszystkich klasztorów przeszło na skarb państwa. 30 stycznia 1865 r. kard. Giacomo Antonelli wysłał notę ambasadorowi rosyjskiemu przy Stolicy Apostolskiej Feliksowi Meyendorfowi, w której udowadniał nielegalność ukazu w świetle prawa międzynarodowego i jego sprzeczność z konkordatem. Spowodowało to pogorszenie stosunków Imperium Rosyjskiego z Watykanem, a ostatecznie rok później doprowadziło do ich zerwania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Wikipedia,dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Impreza w domu Giertycha trwała do późna. Policja przyjeżdżała dwa razy?

Roman Giertych / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W podwarszawskiej willi Romana Giertycha urządzono huczną imprezę. Pojawili się na niej politycy, celebryci. Ale – jak zaznacza „Super Express” – zjawili się też policjanci. Informację potwierdziła stołeczna komenda, a Giertych przekonuje, że o niczym nie wie. – Gdyby policja przyjechała to powinna zadzwonić. Żadnego takiego dzwonka nie było – twierdzi mecenas.

"To już niemal tradycja, że kiedy u Romana Giertycha odbywa się huczna impreza urodzinowa, na miejsce oprócz znanych polityków i celebrytów, przybywa też… policja" – informuje dziś „Super Express". Chodzi o zabawę, jaka odbywała się u Giertychów w piątkowy wieczór.

Co ciekawe, mecenas nie potwierdza informacji tabloidu. Zaznacza, że było to „skromne przyjęcie urodzinowe jego żony”.

– Nic nam o tym nie wiadomo. Gdyby policja przyjechała to powinna zadzwonić. Żadnego takiego dzwonka nie było

– powiedział w rozmowie z „SE” Roman Giertych.

Do tego przekonuje, że „liczba decybeli była mierzona specjalistycznym sprzętem”. „Mamy dowody, że nie przekraczała norm określonych przez prawo” – zapewnił w rozmowie z „SE”.

Innego zdania byli sąsiedzi, którzy zgłaszali sprawę na policję. Zgłaszali – jak się okazało nie raz.

Rzecznik stołecznej policji potwierdził, że doszło do dwóch interwencji.

"Pierwsza zakończyła się pouczeniem 40-letniego mężczyzny z powiatu zachodniego. Ponieważ jednak nadal były skargi, funkcjonariusze przyjechali drugi raz i ta interwencja po wykonaniu wszystkich czynności zakończy się skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie za zakłócanie ciszy nocnej"

– podał kom. Sylwester Marczak.

„Super Express” dodaje, że telefonów od zdenerwowanych sąsiadów miało być bardzo dużo.

Jak ustalił tabloid, na imprezie u Giertychów pojawili się m. in. były prezydent Bronisław Komorowski, aktorka Sonia Bohosiewicz, czy Michał Kamiński – poseł PSL-UED.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, se.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl