W Polsce brak wolności słowa, bo "Wyborcza"... nie dostaje państwowych reklam

  

To nie żart. Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich podjęło rezolucję w obronie prywatnych mediów w Turcji, Polsce i na Węgrzech. Tyle że przykładem "nacisków" w Turcji jest wyznaczanie komisarzy do kierowania mediami i aresztowanie dziennikarzy, natomiast w Polsce - wycofanie przez państwo reklam z "Gazety Wyborczej".

Rezolucję Stowarzyszenia przedrukowała oczywiście "Gazeta Wyborcza". W dokumencie czytamy:

Zgromadzenie ogólne Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich AEJ na spotkaniu w Kilkenny w Irlandii potępiło naciski ekonomiczne, polityczne oraz policyjne, wywierane na prywatne media przez niektóre rządy krajów należących do Rady Europy.

W ostatnim czasie do takich ewidentnych nacisków dochodzi na Węgrzech, w Polsce i w Turcji. Dotknęły one gazety codzienne w tych krajach: "Nepszabadsag", "Gazetę Wyborczą" i "Cumhuriyet".


Jakie to naciski? W Turcji sprawa jest ewidentna:

Rząd Turcji wyznacza komisarzy, by kierowali komercyjnymi mediami i zajmowali ich majątek. Równocześnie aresztuje dziennikarzy i przymusza prywatne firmy, aby nie reklamowały się w mediach krytycznych wobec rządu, takich jak dziennik "Cumhuriyet".


Ale na Węgrzech? Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich ma pretensje, że prywatni właściciele liberalnego dziennika "Nepszabadsag" z własnej woli sprzedali swoje pismo spółce Opimus, mającej "sympatyzować z obecnym rządem węgierskim". 

Jeszcze bardziej kuriozalnie wygląda sprawa rzekomych nacisków w Polsce. W rezolucji przedrukowanej przez "Wyborczą" czytamy:

W Polsce kontrolowane przez państwo firmy wycofały reklamy i ogłoszenia z "Gazety Wyborczej", co przyczyniło się do ogólnego spadku jej przychodów w 2016 r. o 20 procent. 


A zatem wolność słowa to wspieranie państwowymi reklamami "Gazety Wyborczej"? Polacy już dawno za taką wolność podziękowali.

Dodajmy jeszcze, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich milczało, gdy ABW wtargnęła do redakcji "Wprost", próbując siłą zarekwirować komputery dziennikarzy, którzy ujawnili aferę taśmową. Nie reagowało też na inwigilację prasy za rządów PO.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl