W Polsce brak wolności słowa, bo "Wyborcza"... nie dostaje państwowych reklam

  

To nie żart. Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich podjęło rezolucję w obronie prywatnych mediów w Turcji, Polsce i na Węgrzech. Tyle że przykładem "nacisków" w Turcji jest wyznaczanie komisarzy do kierowania mediami i aresztowanie dziennikarzy, natomiast w Polsce - wycofanie przez państwo reklam z "Gazety Wyborczej".

Rezolucję Stowarzyszenia przedrukowała oczywiście "Gazeta Wyborcza". W dokumencie czytamy:

Zgromadzenie ogólne Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich AEJ na spotkaniu w Kilkenny w Irlandii potępiło naciski ekonomiczne, polityczne oraz policyjne, wywierane na prywatne media przez niektóre rządy krajów należących do Rady Europy.

W ostatnim czasie do takich ewidentnych nacisków dochodzi na Węgrzech, w Polsce i w Turcji. Dotknęły one gazety codzienne w tych krajach: "Nepszabadsag", "Gazetę Wyborczą" i "Cumhuriyet".


Jakie to naciski? W Turcji sprawa jest ewidentna:

Rząd Turcji wyznacza komisarzy, by kierowali komercyjnymi mediami i zajmowali ich majątek. Równocześnie aresztuje dziennikarzy i przymusza prywatne firmy, aby nie reklamowały się w mediach krytycznych wobec rządu, takich jak dziennik "Cumhuriyet".


Ale na Węgrzech? Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich ma pretensje, że prywatni właściciele liberalnego dziennika "Nepszabadsag" z własnej woli sprzedali swoje pismo spółce Opimus, mającej "sympatyzować z obecnym rządem węgierskim". 

Jeszcze bardziej kuriozalnie wygląda sprawa rzekomych nacisków w Polsce. W rezolucji przedrukowanej przez "Wyborczą" czytamy:

W Polsce kontrolowane przez państwo firmy wycofały reklamy i ogłoszenia z "Gazety Wyborczej", co przyczyniło się do ogólnego spadku jej przychodów w 2016 r. o 20 procent. 


A zatem wolność słowa to wspieranie państwowymi reklamami "Gazety Wyborczej"? Polacy już dawno za taką wolność podziękowali.

Dodajmy jeszcze, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich milczało, gdy ABW wtargnęła do redakcji "Wprost", próbując siłą zarekwirować komputery dziennikarzy, którzy ujawnili aferę taśmową. Nie reagowało też na inwigilację prasy za rządów PO.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znany sklep internetowy pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o wykorzystanie poufnych danych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company

  

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

- Europejscy konsumenci coraz częściej robią zakupy online. Handel elektroniczny zwiększył konkurencję detaliczną i przyniósł większy wybór oraz lepsze ceny. Musimy zapewnić, by duże platformy internetowe nie eliminowały tych korzyści przez antykonkurencyjne działania. Dlatego postanowiłam bardzo dokładnie przyjrzeć się działaniom Amazona i jego podwójnej roli jako platformy sprzedażowej oraz sprzedawcy detalicznego i ocenić zgodność jego praktyk z zasadami UE

- oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Amazon sprzedaje produkty na swojej stronie internetowej jako sprzedawca detaliczny, ale jest też platformą tworzącą rynek, na którym niezależni sprzedawcy mogą sprzedawać produkty bezpośrednio konsumentom.

KE podkreśliła, że udostępniając rynek sprzedawcom, Amazon cały czas gromadzi dane o aktywności firm na platformie. Ze wstępnych ustaleń KE wynika, że Amazon korzysta z wrażliwych informacji na temat sprzedawców na swoim rynku, ich produktów i transakcji na stronie internetowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl