​Sędzia Przyłębska: Orzeczenie tego składu TK nie będzie miało żadnej wagi

– Takie orzeczenie wobec obowiązującego prawa nie ma żadnej wagi.

TVP Info/print screen
– Takie orzeczenie wobec obowiązującego prawa nie ma żadnej wagi. Orzeczenie nie może być wydane kompletnie niezgodnie z konstytucją – powiedziała sędzia Julia Przyłębska w rozmowie z portalem niezalezna.pl, komentując dzisiejszą decyzję prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Przed planowaną na dziś rozprawą dotyczącą zasad wyłaniania kandydatów na prezesa TK, troje sędziów wybranych przez obecny Sejm – Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski – odmówiło udziału w poniedziałkowej rozprawie Trybunału w pełnym składzie, dopóki nie będą do niego włączeni sędziowie nie dopuszczani do orzekania. Chodzi o Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Jednak prezes Andrzej Rzepliński zdecydował, że sprawa i tak zostanie rozpatrzona w składzie pięcioosobowym, choć w tym przypadku skład powinien być pełny.

Nie spodziewaliśmy się, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – pięć osób – złamią konstytucję, czyli ustawę, wprost. Ustawa obecnie obowiązująca – którą uznaje Trybunał Konstytucyjny – mówi, że rozpatrywanie spraw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego może odbyć się tylko w pełnym składzie. Nie ma możliwości, aby prezes Trybunału przerzucił to na pięcioosobowy skład. I to już jest łamanie prawa tak ewidentne, że właściwie Trybunał ustawia siebie ponad wszelkim prawem. Jesteśmy tym tak zdumieni, że nawet nie wiemy, jak to skomentować 

– powiedziała portalowi niezalezna.pl sędzia Julia Przyłębska. – Do głowy nie przyszłyby nam takie scenariusze – zaznaczyła. 

Odniosła się też do znaczenia wydanego przez pięcioosobowy skład orzeczenia.

Takie orzeczenie, wobec obowiązującego prawa, nie ma żadnej wagi. Orzeczenie nie może być wydane kompletnie niezgodnie z konstytucją. Proszę sobie wyobrazić, iż za chwilę może się okazać, że posiedzenia będą odbywać się w trzyosobowym składzie, bo prezesowi nie spodobają się dwie inne osoby i uzna, że nie mogą wykonywać obowiązku sędziego. Trybunał tutaj pokazuje, że jest mu wszystko obojętne, byle wystąpić i orzekać. Jesteśmy z kolegami zbulwersowani całą sytuacją

– podkreśliła sędzia Przyłębska.

Jak dodał sędzia Mariusz Muszyński, „jakieś granice w łamaniu prawa są, ale one już zostały przekroczone, więc nie wiemy, czego się spodziewać”.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#sędzia #Julia Przyłębska #TK #Andrzej Rzepliński #sędziowie #Trybunał Konstytucyjny

Paweł Krajewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo