Trwają pracę nad bronią laserową dla US Air Force

  

Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman wspólnie z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych będzie prowadził prace nad technologią umożliwiającą zamontowanie działek laserowych na samolotach – informuje na swojej stronie Northop Grumman.
 
Prace odbywają się w ramach projektu Self-Protect High Energy Laser Demonstrator (SHIELD), który zakłada stworzenie montowanego na myśliwcach piątej i szóstej generacji systemu umożliwiającemu użycie wiązki laserowej jako broni. Northrop Grumman ma współpracować przy tym projekcie z laboratorium badawczym amerykańskich sił powietrznych (AFRL). Najtrudniejszym aspektem będą kwestie związane z celnością działka. Będzie ono musiało działać na maszynach poruszających się z prędkością dźwięku bądź większą przy tym zwalczać obiekty które z podobną szybkością się przemieszczają uwzględniając przy tym zakłócenia atmosferyczne. Innymi kwestiami nad jakimi pracują to systemy chłodzenia oraz generator umożliwiający wytworzenie wiązki laserowej. Pierwsze testy z ta bronią w warunkach zbliżonych do bojowych mają rozpocząć się w 2019 roku. Pracę natomiast mają zakończyć się do 31 sierpnia 2021 roku. Działka laserowe mogą być w przyszłości wykorzystywane do likwidowania słabo opancerzonych celów takich jak drony czy też pociski manewrujące. SHIELD jest jednym z kilku projektów realizowanych w ramach programu Advanced Concept Technology Demonstration (ACTD), które zakładają badania i implementacje nowych technologii do Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze Gdańska wymyśliły sobie ankietę o Westerplatte. Wiemy, ile kosztowało badanie!

Westerplatte - teren Wojskowej Skladnicy Tranzytowej z 1939 r. Na zdjęciu ruiny koszar / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Na początku lipca do drzwi gdańszczan zapukali ankieterzy, którzy zasypywali mieszkańców miasta pytaniami dotyczącymi Westerplatte. Wiadomo już, że cała akcja była w rzeczywistości badaniem opinii publicznej, prowadzonym przez Uniwersytet Gdański na zlecenie władz miasta. W końcu dowiedzieliśmy się, ile kosztowała ankieta...

Zanim przejdziemy do sedna, przyjrzyjmy się przez chwilę samej ankiecie. Na jakie pytania mieli odpowiadać mieszkańcy Gdańska?

Oto kilka przykładów:
1. Jak ocenia Pan(i) stan zagospodarowania terenu Westerplatte?
2. Obecnie trwa dyskusja i spór między władzami Gdańska (samorządem) a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwem) na temat tego, jak ma wyglądać przyszły kształt zagospodarowania tego terenu oraz kto ma być jego właścicielem i zarządcą. Czy interesuje się Pan(i) tym i śledzi Pan(i) tę sprawę w mediach?
3. Władze Gdańska sprzeciwiają się planom przejęcia od Miasta terenu Westerplatte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwo). Czy popiera Pan(i) ten sprzeciw?

Sama ankieta wzbudziła niemałe poruszenie. Szybko pojawiły się również pytania o to, ile kosztowało przeprowadzenie badania. Gdańska radna PiS Joanna Cabaj wystąpiła z interpelacją w tej sprawie do władz miasta.

„W odpowiedzi na interpelację informuję, że przeprowadzenie przez Uniwersytet Gdański konsultacji społecznych w formie badania opinii publicznej mieszkańców Gdańska dot. Westerplatte to wydatek dla Miasta Gdańska w wysokości 33 210 zł brutto.”
- napisał zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borowski.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl