Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemcy i Francja chciały narzucić Polsce swą wolę gospodarczą. „To nierealistyczne”

Minister Antoni Macierewicz odniósł się do zarzutów kierowanych pod adresem Polski w liście szefów resortów obrony Francji i Niemiec.

Romain JETUR - Seafire / creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Minister Antoni Macierewicz odniósł się do zarzutów kierowanych pod adresem Polski w liście szefów resortów obrony Francji i Niemiec. „Oczekiwanie, że Polska będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne” - oznajmił szef MON.

Jean-Yves Le Drian – minister obrony Francji oraz Ursula von der Leyen – minister obrony Niemiec, skierowali list do Antoniego Macierewicza, w którym wyrażają swoje „głębokie niezrozumienie” w związku z decyzją dotyczącą Caracali.

„Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej” - czytamy w liście.


Na antenie TVP Info minister Antoni Macierewicz odniósł się do tych słów i podkreślił, że żałuje, iż w liście pojawiły się takie słowa i zarzuty pod adresem polskiego rządu.

- Dla mnie jest to wielkie zaskoczenie, dlatego że przecież ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset - tutaj Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym ministerstwo rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć. Takie patrzenie na Polskę, iż będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne i żałuję, że takie słowa się tu znalazły – mówił na antenie TVP Info minister Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony podkreśla, że forsowana przez rząd PO-PSL koncepcja zakupu Caracali była elementem gry politycznej.

- Ta idea (wybór Caracali – red.), która była podporządkowana jednemu celowi - żeby można było faworyzować wyłącznie jedną firmę, że jeden typ śmigłowca może obsłużyć różne funkcje, z góry była nierealna, była częścią koncepcji politycznej - czyli takiej, która faworyzowała jednego tylko producenta. To było nieroztropne i niestety na skutek złych rokowań z ich strony w sprawie offsetu, skończyło się fiaskiem – tłumaczył minister Macierewicz.

 



Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

 

#Francja #śmigłowce #armia #wojsko #Antoni Macierewicz #Caracal #MON

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo