Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez cały listopad bezpłatnie udostępniają zbiory zwiedzającym. Ruszyła piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”.

Inicjatywa, która jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywa się po raz piąty. Dla gości przygotowano dodatkowe atrakcje: nocne zwiedzanie, warsztaty, koncerty i 700 lekcji muzealnych.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - barokowa rezydencja budowana dla króla Jana III, pełna cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu, oferuje m.in. weekendowe oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada, warsztaty muzyczno-taneczne czy warsztaty kulinarne. Łazienki Królewskie w ramach akcji Muzeum oferuje m.in. Salony Poezji i warsztaty fotograficzne dla dzieci, liczne koncerty, w tym II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego i Festiwal De Musica i 200 bezpłatnych lekcji muzealnych dotyczących królewskich kolekcji Stanisława Augusta.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza m.in. na weekendowe warsztaty rodzinne oraz na „Godzinę ze sztuką” - czyli nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie uwzględniające pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach. Zamek Królewski na Wawelu udostępnia wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Gobeliny Ogińskich ze Słonimia. Można także zaobaczyć jeden z cenniejszych obrazów w świecie - Damę z gronostajem Leonarda da Vinci.