Kosztowna decyzja Nowaka, gdy był ministrem. Polska straci dziesiątki milionów

  

Gdy Sławomir Nowak był ministrem transportu, resort przez niego kierowany podjął decyzję, która teraz może sporo kosztować Skarb Państwa, a zarobi hinduska firma. Sprawą już zajął się Trybunał Arbitrażowy w Hadze i jego stanowisko jest niekorzystne dla Polski.

O sporze, którego początki sięgają 2012 roku pisze serwis money.pl

Hinduska firma Flemingo Dutyfree, właściciel Baltony, domaga się odszkodowania, a Trybunał w Hadze uznał, że Polska dopuściła się "naruszenia zasady sprawiedliwego i równego traktowania inwestycji oraz zakazu wywłaszczenia bez odszkodowania. W związku z tym zasądzono kwotę w sumie ponad 20 milionów euro kary wraz z odsetkami i kosztami postępowania".

A o co chodzi? O remont lotniska na Okęciu w 2012 r. - wtedy Polskie Porty Lotnicze nadzorowane były przez ministra transportu, wówczas Sławomira Nowaka z Platformy Obywatelskiej.

Spółka nie chcąc stracić dotacji na remont terminalu, w wysokości ok. 120 mln ani zapłacić kar umownych Baltonie, wypowiedziała jej koncesję. Jako powód podano techniczne naruszenie umów – przypomina portal money.pl
 

Nadzorowane przez Ministra Transportu Polskie Porty Lotnicze zamierzały w III kwartale 2012 r. zamknąć Terminal 1, by przeprowadzić jego modernizację z wykorzystaniem otrzymanych na ten cel środków unijnych. Tyle tylko, że będące podstawą koncesji umowy najmu miały obowiązywać jeszcze przez szereg lat i nie przewidywały możliwości ich rozwiązania na wypadek prac modernizacyjnych

– czytamy w stanowisku Flemingo Dutyfree.

Powstanie nowego budynku na lotnisku kosztowało ok. 400 mln zł, a 120 mln zł pochodziło z unijnych dotacji. Teraz jednak może dojść "rachunek" wystawiony przez Trybunał Arbitrażowy na 80 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sławomir Nowak zarządcą dróg na Ukrainie

Dla tych co nie pamiętają - Baltona to założona w PRL sieć sklepów wolnocłowych, w których zaopatrywać mogły się głównie osoby zatrudnione poza Polską. W 2010 roku została sprywatyzowana i sprzedana dzisiejszemu właścicielowi. Obecnie Baltona to lider rynku bezcłowego w Polsce. Jednocześnie przychody firmy w innych europejskich państwach tylko w zeszłym roku wyniosły 430 mln zł.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: money.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna opinia rzecznika unijnego Trybunału na temat polskiego sądownictwa! Na celowniku - Izba Dyscyplinarna

/ flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał kolejną opinię dotyczącą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem na cel wziął nowo utworzoną izbę Sądu Najwyższego. - Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z opinii rzecznika.

Rzecznik stwierdził w opinii też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

[polecam:https://niezalezna.pl/277046-czy-ktos-jeszcze-wie-o-co-im-chodzi-tsue-wydal-wyrok-ws-sadu-najwyzszego]

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl