Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się przed południem przed Pałacem Prezydenckim, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed godz. 14 zakończył się program poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów scen warszawskich. Potem odbył się pokaz filmu śledczego wyprodukowanego przez "Gazetę Polską" - "10.04.10".

Film zapowiedzieli na scenie powitani brawami Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "GP", i Anita Gargas, autorka filmu. Sakiewicz powiedział, że to już drugi film "Gazety Polskiej" wyświetlany na telebimie na Krakowskim Przedmieściu (wcześniej pokazano "Mgłę" Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej), natomiast Anita Gargas podkreśliła potrzebę powstawania niezależnych i rzetelnych filmów i relacji dziennikarskich poświęconych katastrofie. Zachęciła też do nabywania "Gazety Polskiej" z dołączonym filmem "10.04.10".(fot.  Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Aby obejrzeć fotorelację z Krakowskiego Przedmieścia kliknij TUTAJ lub na miniaturki zdjęć zamieszczonych poniżej:Kliknij i przejdź do Galerii  Kliknij i Przejdź do Galerii  Kliknij i przejdź do Galerii

Przed Pałacem Prezydenckim wciąż powiewają przepasane żałobnym kirem narodowe flagi.

O postawienie pomnika ofiar katastrofy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dopominają się autorzy petycji, zbierający pod nią podpisy. Mowa jest w niej o "pomniku światła" przedstawiającym 96 słupów świetlnych ustawionych w szeregu przed dziedzińcem Pałacu Prezydenckiego. O takim właśnie pomniku mówił niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP.

Ludzie z całej Polski, chcący uczcić pamięć ofiar katastrofy, gromadzili się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od wczesnych godzin porannych. Pojawiają się coraz to nowe transparenty. "Panie Prezydencie Lechu Kaczyński! Wolna Polska upomni się o Pana" - głosi jeden z nich. Na innym napisano: "Panie generale Błasik, wnukowie żołnierzy rzeczypospolitej meldują się na rozkaz". Jeszcze inny głosi: "Od powietrza, głodu, ognia, wojny, TVN i Platformy - wybaw nas Panie".

W pobliskim kościele seminaryjnym o godz. 8, jak co miesiąc, rozpoczęła się msza św. z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Od strony Krakowskiego Przedmieścia Pałac jest odgrodzony barierkami wraz z przyległym chodnikiem, więc w bliskie otoczenie Pałacu nie można podejść. Około godz. 8:30 dwóch członków "Solidarności Walczącej" przedarło się przez barierki z banerem z nazwiskiem Lecha Kaczyńskiego. Wtedy ruszyła na nich policja. Tłum zaczął krzyczeć: "Gestapo! Gestapo!".(fot. Krzysztof Lach)(fot. Krzysztof Lach)(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Po mszy, o godz. 8:41, zgromadzeni uczcili pamięć ofiar minutą ciszy, zawyły syreny alarmowe. Następnie prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami tej partii złożyli wieniec przed Pałacem Prezydenckim. O tej samej godzinie kilkadziesiąt samochodów zgodnie zatrzymało się na Rondzie Dmowskiego w Warszawie. Kierowcy uczcili w ten sposób ofiary katastrofy.(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Po złożeniu wieńca odczytano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Biły dzwony kościołów znajdujących się przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie odmówiono modlitwę w intencji osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "Jarosław, Jarosław" oraz: "Tu jest Polska, tu jest Polska". Parlamentarzyści PiS towarzyszący szefowi partii przenieśli zdjęcie pary  prezydenckiej oraz znicze za barierki oddzielające Pałac Prezydencki od Krakowskiego Przedmieścia. Osoby, które przyszły pod Pałac, trzymają biało-czerwone flagi przepasane kirem; składają kwiaty.(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Spiker prowadzący uroczystości poinformował, że na teren przed Pałacem nie wpuszczono kapłanów, którzy mieli poprowadzić modlitwę.(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Według informacji portalu Niezależna.pl - policja pobiła pracownika Sejmu (członka PiS) i zatrzymała dwie inne osoby. Zdaniem rzecznika PiS Adama Hofmana - poturbowano dwie posłanki tej partii.

-----------------------------------------------

Na jednym z transparentów opartym o barierki napisano: "Panie Tusk, za skandaliczne śledztwo smoleńskie człowiek honoru strzeliłby sobie w głowę! Wystarczy Pana dymisja wraz z rządem i PO. Komorowski, Pana ten apel przerasta, ponieważ Pan stracił zdolność honorową za: usunięcie krzyża, pomnik bolszewikom, Jaruzelskiego w Pałacu, współpracę z komunistycznymi upiorami".

Z kolei na innym znajduje się napis: "Jaki prezydent, taki patriotyzm".

Należy podkreślić skandaliczne zachowanie warszawskich władz. Teren wokół stojącego przed Pałacem Prezydenckim pomnika księcia Józefa Poniatowskiego wysypany jest piaskiem, na którym ustawiane są znicze. Nie można tego zrobić osobiście - znicz trzeba podać jednej z kilku wyznaczonych osób, które zanoszą je przed pałac i tam ustawiają. Ponadto według zapowiedzi władz miasta, handel zniczami "bez zezwolenia" będzie ścigany przez straż miejską i pracowników biura działalności gospodarczej i zezwoleń stołecznego ratusza. Policja zatrzymuje osoby sprzedające "nielegalnie" znicze.(fot. Andrzej Hrechorowicz)

Wielu uczestników porannych uroczystości dziwiło się, dlaczego na Krakowskim Przedmieściu nie widać harcerzy. Według informacji portalu Niezależna.pl - władze wywarły nacisk na kierownictwo organizacji harcerskich, by nie uczestniczyły w społecznych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej.(fot. Andrzej Hrechorowicz)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja dla osób przyjeżdżających 10 kwietnia do Warszawy AUTOKARAMI

Prosimy o umieszczenie na przedniej szybie białej kartki A4 z napisem: 10.04.10
Autokary będą kierowane przez policję na wyznaczone parkingi pod PKiN (płatny), Trasa Łazienkowska, Torwar.


Dalsza część obchodów:

godz. 15:30 Przemarsz sprzed Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki pod Pałac Prezydencki uczestników Kongresu Założycielskiego Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;

godz. 16 pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński

godz. 16:15 koncert na Placu Zamkowym poświęcony pamięci Ofiar tragedii smoleńskiej;

godz. 19 Msza Święta w archikatedrze Św. Jana. Po Mszy Świętej Marsz Pamięci.

Przez cały tydzień gromadzimy się na Krakowskim Przedmieściu.(fot. Andrzej Hrechorowicz)(fot. Andrzej Hrechorowicz)