Kanadyjski generał z wizytą w Tomaszowie Maz.

  

Jednostki wojskowe 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku wraz z delegacją odwiedził dzisiaj Dowódca Wojsk Lądowych Kanady generał broni Paul Wynnyk.

W godzinach porannych Dowódca 25. BKPow. generał brygady doktor Stanisław Kaczyński przywitał kanadyjską delegację. Gościom zaprezentowana została Sala Tradycji 25. BKPow., po czym wizytujący udali się na strzelnicę garnizonową w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie zostali zapoznani z historią, tradycjami i przeznaczeniem brygady. 

Następnie dowódcy kanadyjskiemu i jego delegacji zaprezentowano sprzęt i uzbrojenie, będące na wyposażeniu pododdziałów lądowych 25. BKPow., jak również elementy praktycznego szkolenia taktycznego na symulatorze pola walki "ŚNIEŻNIK".
Kolejnym elementem wizyty był przejazd na lotnisko w Nowym Glinniku, gdzie gości zapoznano ze śmigłowcami W-3W z 7. Dywizjonu lotniczego oraz W-3WAE i Mi-17 AE w wersji medycznej z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej wraz z  elementami szpitala polowego. Ostatnim etapem wizyty była prezentacja wyposażenia, sprzętu lotniczego i wysokościowo-ratowniczego.
 
Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej od dwóch lat czynnie szkolą się z żołnierzami kanadyjskimi. W ramach ćwiczenia Maple Detachment wspólnie doskonalą się m. in. w szkoleniu taktycznym, zajęciach ogniowych oraz wspólnym wykonywaniu skoków spadochronowych.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 25 BKPow
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent na marszu "Tak dla transplantacji"

prezydent Andrzej Duda / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Chcę popularyzować idę transplantacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się, aby w odpowiednim momencie powiedzieć "tak, tak możecie pobrać" – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając marsz nordic walking "Tak dla transplantacji", mający na celu promocję idei transplantacji w Polsce.

Prezydent osobiście wziął udział w marszu z kijkami, startując ulicami Zakopanego z numerem jeden.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem transplantacji jako sposobu na, de facto, przywracanie życia człowiekowi, bo brak transplantacji, brak organu do przeszczepienia w efekcie oznacza śmierć osoby, która jest chora. Spotykamy się pod hasłem "Tak dla transplantacji", nie dla nas, tylko od nas, dlatego, że to my dajemy możliwość, gdyby coś nam się zdarzyło, w razie nieszczęścia, żeby można było od nas pobrać organy i dać je potrzebującemu 

– mówił w Zakopanem Duda.

Prezydent zaznaczył, że decydowanie o oddaniu narządów do transplantacji to wielka odpowiedzialność. Dodał także, że lekarze transplantolodzy są szczególną grupą wśród lekarzy dlatego, że są to osoby o szczególnie wysokich walorach moralnych i etycznych.

Ta sprawa wymaga niesłychanej delikatności. To nie jest kwestia tylko wiedzy medycznej, to także kwestia psychologii. Często transplantacja wiąże się z trudnymi rozmowami, ale oznacza także łzy radości tych, którzy zostali uratowani

– mówił prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim polskim transplantologom. Przypomniał, że warto być w dobrej kondycji fizycznej i dbać o swoje zdrowie.

Inicjator i organizator sobotniego marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski powiedział, że „transplantologia nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy".

„Żadne pieniądze żadne nakłady nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru” – mówił prof. Przybyłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl