– Dobrze, że zostało wszczęte to śledztwo. Mam nadzieję, że ono wyjaśni wszystkie niejasności, które się pojawiały wokół przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.

Rzecznik prokuratury Michał Dziekański przekazał, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Dodał, że ze względów organizacyjnych poprowadzi je Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Dobrze, że zostało wszczęte to śledztwo. Mam nadzieję, że ono wyjaśni wszystkie niejasności, które się pojawiały wokół przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach pojawiały się nie tylko informacje medialne, z których najbardziej znaną była wypowiedź byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o tym, że przetarg został, mówiąc kolokwialnie, ustawiony. Że było niepisane porozumienie polsko-francuskie, w skutek czego Airbus wygrał ten przetarg 

– powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. – Ale nie chodziło tylko o informacje medialne, było tez wiele wątpliwości dotyczących samej procedury – dodał.

Jedną z podstaw śledztwa jest art. 231 Kk, który przewiduje karę do trzech lat więzienia za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień. Kolejną podstawą jest art. 305, który stanowi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.