Po raz 23. w historii radiowa Trójka przyznała nagrody swoje muzyczne w postaci Mateuszów - statuetek, których nazwa pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, będącego twórcą i pierwszym szefem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego - „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Podczas dzisiejszej gali w studiu przy Myśliwieckiej wręczono je po raz 23. 

W kategorii muzyka rozrywkowa - wydarzenie nagrodzona została Martyna Jakubowicz za „pełne wyrozumiałości aluzje do dnia dzisiejszego, wierność gatunkowi i oszczędne gospodarowanie bogactwem talentu”. W tej samej kategorii za całokształt swojej pracy twórczej Mateusza otrzymał Marek Karewicz, najsłynniejszy polski fotograf koncertowy. Michał Urbaniak został uhonorowany za całokoształt swojej twórczości w kategorii jazzowej, a za najciekawsze wydarzenie w tej dziedzinie Akademia Muzyczna „Trójki” uznała młodego muzyka Pawła Kaczmarczyka.

Z kolei Kortez, niekwestionowany król Opola i Fryderyków został odznaczony nagrodą za debiut roku w kategorii muzyki rozrywkowej. Nagrodę w tej samej kategorii otrzymała Julia Pietrucha - za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej”.


Nagrody wręczył dyrektor Programu III Polskiego Radia Adam Hlebowicz, a całość imprezy poprowadzili Piotr Metz i Agnieszka Szydłowska.