Rząd przywraca posterunki policji

  

Będziemy konsekwentni i zrobimy wszystko, aby poziom bezpieczeństwa obywateli naszego kraju był jak najwyższy – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Godzieszach Wielkich, gdzie z premier Beatą Szydło poinformowali o przywróceniu sześciu posterunków na terenie Wielkopolski.
 
Funkcjonariusze rozpoczęli prace w posterunkach policji w Godzieszach Wielkich, Blizanowie, Liskowie, Lubaszu, Drawsku oraz Nowym Mieście nad Wartą.
 
Premier Beata Szydło poinformowała, że sukcesywnie przywracane będą kolejne posterunki. Docelowo odtworzonych ma być ich 150. Do 26 października odtworzono łącznie 30 jednostek.
 
Do 24 października br. odtworzono:
 
Posterunek Policji w Dragaczu (woj. kujawsko-pomorskie);
Posterunek Policji w Bukowcu (woj. kujawsko-pomorskie);
Posterunek Policji w Suścu (woj. lubelskie);
Posterunek Policji w Dobiegniewie (woj. lubuskie);
Posterunek Policji w Kargowej (woj. lubuskie);
Posterunek Policji w Łysych (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Korytnicy (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Zbuczynie (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Sobolewie (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Maciejowicach (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Miastkowie Kościelnym (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Lesznie (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Kampinosie (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Czyżewie (woj. podlaskie);
Posterunek Policji w Bakałarzewie (woj. podlaskie);
Posterunek Policji w Chmielniku (woj. świętokrzyskie);
Posterunek Policji w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie);
Posterunek Policji w Kozach (woj. śląskie);
Posterunek Policji w  Wiązownicy (woj. podkarpackie);
Posterunek Policji w Kobierzycach (woj. dolnośląskie);
Posterunek Policji w Baranowie (woj. mazowieckie);
Posterunek Policji w Krośniewicach (woj. łódzkie);
Posterunek Policji w Siechnicach (woj. dolnośląskie);
Posterunek Policji w Szlichtyngowej (woj. lubuskie).
 

Przywracamy posterunki na podstawie konsultacji społecznych. Na początku miały one charakter rozmów z samorządowcami i mieszkańcami. Teraz te konsultacje odbywają się przy pomocy Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.


o internetowe narzędzie daje obywatelom możliwość przekazywania Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie ich bezpieczeństwa. Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Informacja o zgłoszeniu jest przekazywana do lokalnej jednostki Policji, która weryfikuje zgłoszenie. Mapa jest na bieżąco modyfikowana i uaktualniana.
 
Minister przypomniał również, że realizowany jest program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Zakłada on, by dzielnicowy stał się policjantem „pierwszego kontaktu”. Żeby ułatwić  wyszukanie i kontakt z policjantami, MSWiA przygotowało mobilną wyszukiwarkę dzielnicowych. Aplikacja przeznaczona na smartfony umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Program zakłada również, że dzielnicowi nie będą obciążani dodatkowymi obowiązkami. Przewiduje także szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami. Obecnie w Polsce pracuje ok. 8 tysięcy dzielnicowych. Docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mswia.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny bilans: 290 zabitych, 500 rannych. Ale liczba ofiar zamachów może wzrosnąć!

/ / Twiter/ siostrysfb

  

Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500 – podał rzecznik policji Ruwan Gunasekera. Zatrzymano jak dotąd 24 osoby. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów.

Rzecznik policji zaznaczył, że bilans nie jest ostateczny. Władze przyjmują, że w atakach zginęło ok. 37 cudzoziemców, ale tylko w jedenastu przypadkach udało się zidentyfikować ofiary. Niektóre z ciał są tak dalece zmasakrowane, że ustalenie tożsamości może zająć sporo czasu.

Tym należy tłumaczyć zwłokę w ogłaszaniu narodowości ofiar.

Poprzedni bilans ofiar, podany przez policję, mówił o co najmniej 215 ofiarach śmiertelnych i 450 rannych. Jednocześnie zastrzegano, że ze względu na ciężki stan części poszkodowanych osób ostateczna liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć.

Policja poinformowała wieczorem w niedzielę, że dotarła do furgonetki, którą podejrzani prawdopodobnie przyjechali do Kolombo oraz kryjówki, w której się ukrywali.

W poniedziałek źródła policyjne podały, że na drodze prowadzącej na międzynarodowe lotnisko w Kolombo znaleziono bombę domowej roboty. Została ona zneutralizowana przez saperów. Lotnisko funkcjonuje bez zakłóceń.

Agencja Reutera podała, że policja wszczęła dochodzenie w sprawie niedopełnienia procedur i błędów służby wywiadu, co umożliwiło ataki bombowe w 9 miejscach jednocześnie - w kościołach i w luksusowych hotelach.

Błędy popełnione przez służbę bezpieczeństwa zostały zasygnalizowane przez co najmniej dwóch ministrów. Szef resortu telekomunikacji Harin Fernando napisał w niedzielę na Twitterze:

"Niektórzy oficerowie wywiadu wiedzieli o przygotowywanych atakach, ale ich ostrzeżenia dotarły z opóźnieniem. Muszą być podjęte specjalne kroki wyjaśniające, dlaczego te ostrzeżenia zignorowano".

Z kolei minister integracji narodowej, języków oficjalnych i hinduizmu - Mano Geneshan podał, że agenci bezpieczeństwa pracujący na rzecz jego resortu "wiedzieli o zamachu".

Premier Ranil Wickremesinghe w telewizyjnym wystąpieniu powiedział, że według wstępnych ustaleń wszyscy aresztowani pochodzą ze Sri Lanki. Krajowy wywiad sygnalizował, że może dojść do zamachów i obecnie trwa sprawdzanie, dlaczego nie podjęto odpowiednich działań, by do nich nie dopuścić - dodał.

Wiceminister obrony Ruwan Wijewardene przekazał, że większość z eksplozji to samobójcze ataki terrorystyczne. Na razie nikt nie przyznał się do ich przeprowadzenia, ale zdaniem wiceministra winę ponoszą religijni ekstremiści.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł.

Były to największe ataki w tym azjatyckim kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

Według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców Sri Lanki to buddyści, 12,6 proc. hinduiści, 9,7 proc. - muzułmanie, a chrześcijanie - 7,6 proc.

Wspólnota katolicka liczy 1,2 mln osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl