Polonijny działacz z USA odznaczony

Grzegorz Tymiński – polonijny działać z New Jersey został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Wyróżnienie przyjął z rąk zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy

Grzegorz Tymiński – polonijny działać z New Jersey został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Wyróżnienie przyjął z rąk zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy

Tymiński aktywnie działał w podziemiu antykomunistycznym. Był jednym ze współzałożycieli zambrowskiej komórki Federacji Młodzieży Walczącej, a w 1989 r. znalazł się w składzie grupy założycielskiej komórki Niezależnego Ruchu Solidarności Młodych. NRSM aktywnie wspierał działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w trakcie kampanii wyborczej.  

W Stanach Zjednoczonych Grzegorz Tymiński kontynuuje swoją działalność na rzecz krzewienia prawdy o historii Polski. Jest redaktorem naczelnym Portalu Pamięć.us, który w ramach współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Filadelfii, Kongresem Polonii Amerykańskiej oddz. płn. New Jersey oraz Kołem Przyjaciół Radia Maryja tworzą Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Dzięki inicjatywie Grzegorza Tymińskiego, w ramach Komitetu, we wrześniu br. został odsłonięty pomnik Żołnierzy Niezłomnych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie.

Przy tej okazji Grzegorz Tymiński z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.   

W ramach współpracy z IPN, w Stanach Zjednoczonych Grzegorz Tymiński jest również inicjatorem akcji „Zapal światło wolności”, która organizowana jest w każdą rocznicę wybuchu stanu wojennego, dla uczczenia pamięci jego ofiar.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#USA #IPN #historia

Aneta Antoniak
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo