Dyrekcja Programu III Polskiego Radia poinformowała, że od listopada programy o literaturze prowadzić będzie szef TVP Kultura, Mateusz Matyszkowicz. Dotychczas o nowinkach książkowych na falach radiowej Trójki opowiadał Michał Nogaś, który złożył rezygnację i pozostanie na antenie Programu Trzeciego tylko do końca października.

Mateusz Matyszkowicz jest filozofem, eseistą i krytykiem literackim. W latach 2013-2016 był redaktorem naczelnym kwartalnika Fronda Lux. Prowadził też program "Literatura na trzeźwo" w Telewizji Republika. Wydał m.in. "Śmierć rycerza na uniwersytecie" oraz tłumaczenie i komentarz do "De regno" Św. Tomasza z Akwinu. Obecnie sprawuje funkcję dyrektora TVP Kultura.

Literaturę widzi przede wszystkim jako "szkołę uczuć", czyli szansę na odnalezienie przez człowieka właściwego i własnego sobie stosunku do świata. Uważa, że to właśnie w literaturze potrafimy opowiedzieć świat i siebie samych. Dobra literatura ma dla niego coś chuligańskiego w sobie - burzy schemat i wytrąca z równowagi. Dlatego swój program w TVP Kultura nazwał "Chuliganem literackim". Od listopada "Chuligan" trafi także do radiowej Trójki.

Jednocześnie zarząd radiowej Trójki poinformował, że redaktor Michał Nogaś, który prowadził audycje poświęcone literaturze, postanowił odejść z Programu III Polskiego Radia. Dziennikarz pozostanie w Trójce tylko do końca października.