Czesi chcą zmodernizować obronę przeciwlotniczą

  

Republika Czeska rozpoczęła rozmowy w ramach dialogu technicznego z kilkoma koncernami zbrojeniowymi co ma umożliwić pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania umowy na zakup nowych systemów przeciwlotniczych. Mają one zastąpić już wysłużone systemy rakiet kierowanych ziemia powietrze 2K12 Kub – informują czeskie media.
 
Vladimir Lukovsky, rzecznik ministra obrony narodowej Republiki Czeskiej, poinformował że prowadzony dialog techniczny umożliwi im zebranie niezbędnych informacji o systemach przeciwlotniczych średniego zasięgu w tym tych, które obecnie są wykorzystywane w innych państwach. Jednym z wymogiem jest to aby zasięg systemu wynosił pomiędzy 20 a 50 km. Nowe systemy mają być wykorzystane między innymi do ochrony infrastruktury krytycznej w tym elektrowni atomowych. Podmiotami zainteresowanymi udziałem w dialogu technicznym są amerykańska korporacja Raytheon, która produkuje systemy przeciwlotnicze Patriot, europejski holding MBDA twórca SAMP/T, czy też izraelski koncern odpowiedzialne za projekt "Żelaznej Kopuły". Za obronę przeciwlotniczą Republiki Czeskiej odpowiedzialny jest 25 Regiment Obrony Powietrznej stacjonujący w bazie Strakonice w kraju południowoczeskim. Regiment ten wyposażony jest w cztery zestawy rakiet kierowanych ziemia-powietrze 2K12 Kub, które mają zostać wycofane do 2020 roku. Na ich stanie znajdują się ponadto systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu RBS-70.Obecnie władze w Pradze są zaangażowane ponadto w wyłonienie podmiotu, który ma dostarczyć do czeskiej armii nowoczesny radar obrony powietrznej 3D Mobile Air Defence Radar. O ten kontrakt wart 3.5 miliarda koron czeskich walczą francuska firma Thales, izraelska Elta i szwedzki SAAB.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: nie zbliżajcie się do rzek. Nadchodzi fala wezbraniowa

Zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/ Gazeta Polska

  

W związku z falą wezbraniową, która ma przejść przez Mazowsze i Lubelszczyznę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało mieszkańcom czterech położonych przy Wiśle powiatów wiadomości sms z ostrzeżeniami. Wcześniej podobnie ostrzegano mieszkańców województw świętokrzyskiego, małopolskiego czy podkarpackiego.

Jak przypomniała Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, tego typu ostrzeżenia wysyłane są od czwartku. Na początku kierowane one były do mieszkańców Małopolski, a później także do mieszkańców województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Dziś RCB rozesłało sms-y do mieszkańców powiatów puławskiego oraz ryckiego na Lubelszczyźnie oraz powiatów zwoleńskiego i kozienickiego na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w nich, że w poniedziałek i wtorek w tych województwach dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle i przestrzega przed zbliżaniem się do rzek.

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. bryg. Pawła Frątczaka wynika, że dziś po południu na stacjach wodowskazowych w całym kraju odnotowano 11 stanów alarmowych, w tym 10 na Wiśle, a jeden na Odrze. W 33 miejscach utrzymują się stany ostrzegawcze, w tym 28 w dorzeczu Wisły i osiem w dorzeczu Odry.

We wtorek przejście fali kulminacyjnej spodziewane jest w stolicy, jednak zgodnie z informacjami biura prasowego stołecznej komendy PSP, nie będzie ona groźna.

"Jeżeli chodzi o Warszawę, to sprawa powinna rozejść się po kościach. We wtorek o godz. 6 spodziewana jest fala na punkcie Warszawa Bulwary i ma mieć około 600 centymetrów, czyli tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Nie przekroczy tym samym pułapu alarmowego"

- podało biuro.

Dziś trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje jedynie na Lubelszczyźnie. Alert drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego. W południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego prognozowane są z kolei burze z gradem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl