Fakty mówią za siebie, bezrobocie w Polsce znów spada

  

Dokładnie rok temu Polacy zdecydowali, że to Zjednoczona Prawica będzie rządziła w kraju. Dziś opozycja polityczna przekonuje jak tylko może, że ten czas był zmarnowany, że rządząca ekipa jest niekompetentna i nieodpowiedzialna. Jednak fakty mówią zupełnie co innego. W Polsce m.in. inwestują zagraniczni inwestorzy – powstają fabryki, a bezrobocie spada. Według najnowszych statystyk GUS bezrobocie było mniejsze niż miesiąc temu i niż w analogicznym czasie rok temu i wyniosło 8,3 proc., ceny towarów były niższe, a liczba urodzeń z roku na rok wzrosła.
 
Dokument GUS datowany na 24 października mówi – liczba bezrobotnych w końcu września 2016 roku obniżyła się w skali miesiąca (o 1,7 proc., tj. o 22,8 tys.)  i skali roku (o 14,0 proc., tj. o 215,3 tys.) do 1324,1 tys.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie w maju spadło do 9,2 proc.

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5771,5 tys. osób i było o 3,2% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (po wzroście o 3,1 proc. w sierpniu br.).
 

(Fot. stat.gov.pl)

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,3 proc., tj. była niższa niż przed miesiącem i przed rokiem (odpowiednio o 0,1 pkt. proc. i o 1,4 pkt. proc.).
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie najniższe od 8 lat

W okresie styczeń–wrzesień br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem, a jego tempo wzrostu było stabilne w kolejnych kwartałach. Napływ do bezrobocia w okresie trzech kwartałów br. był mniejszy niż w analogicznym okresie ub. roku. W okresie styczeń–wrzesień br. w polskiej gospodarce przeważały tendencje wzrostowe.


(Fot. stat.gov.pl)
 
Dodatkowo ceny towarów i usług konsumpcyjnych w okresie styczeń–wrzesień br. były o 0,9 proc. niższe niż przed rokiem. Skala spadku w kolejnych kwartałach była zbliżona.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Spadła stopa bezrobocia. Takiego wyniku nie było od ćwierć wieku!

Nie jest to koniec dobrych informacji. W okresie styczeń-wrzesień br. odnotowano spadek w skali roku liczby zgonów oraz wzrost liczby urodzeń.

W wyniku pozytywnych trendów w zakresie ruchu naturalnego, w porównaniu z końcem ub. roku liczba ludności wzrosła o prawie 2 tys. W konsekwencji, w okresie trzech kwartałów br. na każde 100 tys. ludności przybyły 4 osoby, podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku ubyło 60 osób.
 
W okresie styczeń–wrzesień br. zarejestrowano blisko 290 tys. urodzeń żywych, tj. o ponad 6 tys. więcej niż przed rokiem. Współczynnik urodzeń wzrósł o 0,2 pkt i wyniósł 10,0 promili.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie nadal się zmniejsza

Zmarło ok. 289 tys. osób, tj. o ponad 7 tys. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Współczynnik zgonów obniżył się o 0,3 pkt do 10,0 promili.

W okresie trzech kwartałów br. przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i zgonów ogółem) wyniósł prawie 1 tys., podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku przyrost naturalny był ujemny i wyniósł blisko minus 13 tys. osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie spada, zarobki rosną... Kto tak wychwala rząd Szydło? Aż trudno uwierzyć
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstaje Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej

  

Na 21 zabytkowych drewnianych obiektach architektury sakralnej z diecezji bielsko-żywieckiej, z których najstarsze pochodzą z XVI i XVII w., oprze się tworzone obecnie muzeum – poinformowały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

„Muzeum drewnianej architektury rozproszonej będzie miejscem organizacji szeroko pojętych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty muzyczne, warsztaty, które przyciągną naukowców, studentów, twórców ludowych, artystów, ludzi kultury, muzyków, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa wzrostu dostępu do kultury”

– podała w komunikacie diecezja.

Zdaniem twórców projektu, Muzeum Diecezjalne, które formalnie nie posiada teraz obiektu wystawienniczo-edukacyjnego, będzie mogło korzystać z zabytków architektury sakralnej. „W tym celu planuje się wykorzystać nieużywane dziś drewniane kościoły, spełniające kiedyś funkcję świątyń parafialnych” – wskazano w komunikacie. Chodzi m.in. o zabytki w Grojcu, Nidku, Osieku i Polance Wielkiej, a także drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi. Muzeum będą tworzyły także drewniane kościoły pełniące nadal rolę sakralną, m.in. z Gilowic i Łodygowicach.

Podczas tworzenia instytucji w sześciu kościołach oraz budynku dawnej szkoły XVIII-wiecznej zostaną przeprowadzone prace konserwatorsko-restauratorskie. Są niezbędne, by one przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Jednocześnie, za pomocą wirtualnej rzeczywistości, swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w.

Diecezja podała w środę, że prace przy realizacji projektu rozpoczęły się „w ostatnich tygodniach”. Prowadzi je ona wspólnie z siedmioma parafiami: św. Wawrzyńca w Grojcu, świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, św. Andrzeja Apostoła w Osieku, św. Mikołaja w Polance Wielkiej, Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach i świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. Współpracują przy tym z ministerstwami kultury, a także rozwoju.

Diecezja nie podała, kiedy nastąpi zwieńczenie projektu.

Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Diecezja pozyskała na ten cel 16,81 mln zł z funduszy UE. Resztę będzie stanowił wkład własny.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl