Fakty mówią za siebie, bezrobocie w Polsce znów spada

Dokładnie rok temu Polacy zdecydowali, że to Zjednoczona Prawica będzie rządziła w kraju. Dziś opozycja pol

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Dokładnie rok temu Polacy zdecydowali, że to Zjednoczona Prawica będzie rządziła w kraju. Dziś opozycja polityczna przekonuje jak tylko może, że ten czas był zmarnowany, że rządząca ekipa jest niekompetentna i nieodpowiedzialna. Jednak fakty mówią zupełnie co innego. W Polsce m.in. inwestują zagraniczni inwestorzy – powstają fabryki, a bezrobocie spada. Według najnowszych statystyk GUS bezrobocie było mniejsze niż miesiąc temu i niż w analogicznym czasie rok temu i wyniosło 8,3 proc., ceny towarów były niższe, a liczba urodzeń z roku na rok wzrosła.
 
Dokument GUS datowany na 24 października mówi – liczba bezrobotnych w końcu września 2016 roku obniżyła się w skali miesiąca (o 1,7 proc., tj. o 22,8 tys.)  i skali roku (o 14,0 proc., tj. o 215,3 tys.) do 1324,1 tys.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie w maju spadło do 9,2 proc.

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5771,5 tys. osób i było o 3,2% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (po wzroście o 3,1 proc. w sierpniu br.).
 

(Fot. stat.gov.pl)

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,3 proc., tj. była niższa niż przed miesiącem i przed rokiem (odpowiednio o 0,1 pkt. proc. i o 1,4 pkt. proc.).
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie najniższe od 8 lat

W okresie styczeń–wrzesień br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem, a jego tempo wzrostu było stabilne w kolejnych kwartałach. Napływ do bezrobocia w okresie trzech kwartałów br. był mniejszy niż w analogicznym okresie ub. roku. W okresie styczeń–wrzesień br. w polskiej gospodarce przeważały tendencje wzrostowe.


(Fot. stat.gov.pl)
 
Dodatkowo ceny towarów i usług konsumpcyjnych w okresie styczeń–wrzesień br. były o 0,9 proc. niższe niż przed rokiem. Skala spadku w kolejnych kwartałach była zbliżona.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Spadła stopa bezrobocia. Takiego wyniku nie było od ćwierć wieku!

Nie jest to koniec dobrych informacji. W okresie styczeń-wrzesień br. odnotowano spadek w skali roku liczby zgonów oraz wzrost liczby urodzeń.

W wyniku pozytywnych trendów w zakresie ruchu naturalnego, w porównaniu z końcem ub. roku liczba ludności wzrosła o prawie 2 tys. W konsekwencji, w okresie trzech kwartałów br. na każde 100 tys. ludności przybyły 4 osoby, podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku ubyło 60 osób.
 
W okresie styczeń–wrzesień br. zarejestrowano blisko 290 tys. urodzeń żywych, tj. o ponad 6 tys. więcej niż przed rokiem. Współczynnik urodzeń wzrósł o 0,2 pkt i wyniósł 10,0 promili.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie nadal się zmniejsza

Zmarło ok. 289 tys. osób, tj. o ponad 7 tys. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Współczynnik zgonów obniżył się o 0,3 pkt do 10,0 promili.

W okresie trzech kwartałów br. przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i zgonów ogółem) wyniósł prawie 1 tys., podczas gdy w analogicznym okresie ub. roku przyrost naturalny był ujemny i wyniósł blisko minus 13 tys. osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezrobocie spada, zarobki rosną... Kto tak wychwala rząd Szydło? Aż trudno uwierzyć

 

Źródło: niezalezna.pl

#bezrobocie #Polska #bezrobocie spada #PiS #rząd

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo