"Totus tuus" - nowa sztuka o Janie Pawle II dzisiaj w Teatrze Telewizji

  

Dziś o godz. 20:30 w Teatrze Telewizji swoją ogólnopolską premierę będzie mieć najnowsza sztuka Pawła Woldana "Totus tuus". Akcja dzieje się od zamachu na życie Jana Pawła II – 13 maja 1981 roku oraz w czasie jego pobytu w klinice Gemelli. Jest to zarówno spektakl ukazujący wydarzenia uprzedzające wybór na stolicę Piotrową, jak i portret duchowy papieża.

Po zamachu Ojciec Święty jeszcze bardziej uświadamia sobie i upewnia się, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo, uchroniła go od śmierci. Los swój wiąże z trzecią tajemnicą fatimską, z którą zapoznaje się w szpitalu. Tu przekonuje się, że trzeba zawierzyć świat i Rosję Niepokalanej, aby uchronić ludzkość przed zagładą. W scenach retrospekcji wraca do ostatnich trzech miesięcy przed wyborem na papieża. Przypominają mu się wydarzenia, w których uczestniczył jako kard. Wojtyła – od sceny, gdy dowiaduje się o śmierci Pawła VI, aż do pierwszych dni po wyborze na papieża. Jest to niezwykły czas, w którym doświadcza, że może zostać papieżem. 

Zrobiono wiele obrazów o Janie Pawle II, ale nigdy nie pokazano tego szczególnego okresu przed konklawe i pobytu w szpitalu po zamachu. Z jednej strony będzie to spektakl ukazujący wydarzenia poprzedzające wybór na stolicę Piotrową, a z drugiej przedstawi duchowy portret Jana Pawła II. 

Wszystkie sceny oparte są na autentycznych wydarzeniach, a aktorzy grają wybitne postacie m.in. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, kard. Andrzeja Deskura, kard. Stanisława Dziwisza, prof. Stefana Swieżawskiego, Wandę Półtawską, o. Jerzego Tomzińskiego, Marię Okońską.

Spektakl będzie można premierowo obejrzeć dziś o godz. 20:30 w telewizyjnej Jedynce w ramach Teatru Telewizji oraz online na VOD TVP, a już w jutrzejszej "Gazecie Polskiej Codziennie" ukaże się wywiad z Pawłem Woldanem, autorem spektaklu.

Autor: Paweł Woldan 
Reżyseria: Paweł Woldan 
Zdjęcia: Jarosław Żamojda 
Muzyka: Andrzej Krauze
Scenografia: Dorota Łacek-Gorczyca 
Kostiumy: Barbara Dąbska 
Montaż: Sławomir Filip 

Obsada: Ireneusz Czop (Kardynał Karol Wojtyła / Jan Paweł II), Adam Woronowicz (Ksiądz Stanisław Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (Prymas Stefan Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (Maria Okońska), Zbigniew Lesień (Lekarz I), Jerzy Zelnik (Lekarz II), Henryk Talar (Dostojnik I), Marcin Troński (Dostojnik II), Beata Fido (Wanda Półtawska), Michał Kula (Andrzej Półtawski), Piotr Głowacki (Ksiądz Mieczysław), Jacek Bursztynowicz (Biskup Andrzej Deskur), Wiesław Komasa (Profesor Stefan Świeżawski), Przemysław Bluszcz (Kierowca), Sławomir Holland (Biskup Hnilica), Sebastian Cybulski (Brat Marian), Waldemar Cudzik (Ojciec Tomziński), Mariusz Bonaszewski (Bohdan Cywiński), Małgorzata Marciniak (Siostra Przełożona), Anna Janik (Siostra I), Aldona Struzik (Siostra II) 

Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: www.teatrtelewizji.tvp.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zembaczyński (KO) zdobył najwięcej głosów w regionie

/ Trolek12 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Witold Zembaczyński z KO otrzymał największą liczbę głosów w wyborach do Sejmu w regionie - poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu. Na wiceprzewodniczącego Nowoczesnej swój głos oddało 40 tysięcy wyborców. Zaraz za nim jest Violetta Porowska (PiS) z 38,5 tys. głosów.

Według nieoficjalnych jeszcze wyników Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, najwięcej mandatów w regionie otrzyma PiS (5), który wyprzedza KO (4 mandaty). Dla PSL KO, SLD i Mniejszości Niemieckiej przypadną po jednym miejscu w Sejmie. Na reelekcję może liczyć Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz.

Prawo i Sprawiedliwość może otrzymać pięć mandatów. Największą liczbę głosów z tej listy otrzymali: wicewojewoda Violetta Porowska (38,5 tys.), Katarzyna Czochara (23,1 tys.), Janusz Kowalski (20,9 tys.), Kamil Bortniczuk (16,9 tys.) oraz Marcin Ociepa (16 tys.).

Największą liczbę głosów w komitecie KO zdobyli: Witold Zembaczyński (40 tys.), Tomasz Kostuś (17 tys.), Rajmund Miller (8,8 tys.)i Ryszard Wilczyński (6,4 tys.).

Wśród kandydatów listy PSL KO do Sejmu najwięcej głosów otrzymał Paweł Kukiz (23,4 tys.). Mandat poselski dla KW SLD otrzyma Marcelina Zawisza, na którą swój głos oddało 19,2 tysiąca wyborców. Do sejmu wejdzie jeszcze Ryszard Galla z KWW Mniejszość Niemiecka, na którego zagłosowało 13,9 tysiąca osób. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl