Iskandery przy granicy z Estonią. Kraje bałtyckie zwiększą wydatki obronne

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Po raz kolejny w ostatnich tygodniach rosyjskie wojska rakietowe przeprowadziły testowy wystrzał pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Tym razem manewry zorganizowano na poligonie wojskowym w mieście Ługa, położonym niedaleko granicy z Estonią.

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego w czwartek przez dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego FR (ZWO) wynika, że ćwiczenia żołnierzy były standardową operacją, podsumowującą rok szkoleniowy.

„Około stu żołnierzy przemieściło się z okolicznych poligonów i przebyło kilkukilometrową trasę do jednostki w mieście Ługa. Na miejscu wojskowi trenowali praktyczną obsługę bojowo-operacyjno-taktycznych zestawów Iskander-M, w celu przygotowania do wystrzelenia pocisków” – czytamy w komunikacie. Zdaniem dowództwa Zachodniego Okręgu Wojskowego wszyscy żołnierze wykonali zadania prawidłowo i całkowicie wypełnili założony scenariusz manewrów.

Warto przypomnieć, że na początku października br. w Zachodnim Okręgu Wojskowym postawiono w stan pełnej gotowości m.in. jednostki dysponujące iskanderami. Wówczas także zorganizowano dla rosyjskich żołnierzy szkolenie z zakresu przygotowania i wystrzelenia pocisków z mobilnych platform rakietowych. W tym samym czasie kilka iskanderów trafiło również specjalnym promem do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego. Z kolei w ubiegłą środę na wodach Morza Ochockiego i Morza Barentsa oraz z terytorium Kosmodromu Plesieck armia Putina przeprowadziła manewry z wykorzystaniem międzykontynentalnych (o zasięgu powyżej 5,5 tys. km) rakiet balistycznych typu Siniewa oraz Topol-M.

Widząc narastające zagrożenie ze strony Rosji, coraz więcej krajów Europy Środkowo-Wschodniej modernizuje swoje uzbrojenie i zwiększa zdolności militarne. Jak podała w piątek Agencja Reutera, do 2018 r. wydatki obronne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną znacznie zwiększone. Mówi się nawet o kwocie w granicach 670 mln dol. Z kolei do 2020 r. łączny budżet obronny krajów bałtyckich ma wynieść ponad 2 mld dol., czyli dwukrotnie więcej niż w 2004 r., kiedy to Litwa, Łotwa i Estonia wchodziły do NATO.

Również w piątek litewskie media, powołując się na wypowiedź gen. Vitalijusa Vaikšnorasa, podały, że od przyszłego roku na terytorium tego kraju rozmieszczony zostanie amerykański przeciwlotniczy i antybalistyczny system Patriot, obsługiwany przez rotacyjne bataliony żołnierzy Sojuszu, którzy rozpoczną swoją misję w krajach bałtyckich w maju 2017 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kradli paliwo z ciągników. Zostali zatrzymani

Zdjęcie ilustracyjne / malopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Posterunku Policji w Brzeźnicy wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego w Wadowicach zatrzymali dwóch sprawców kradzieży paliwa. Złodziejom grozi do 10 lat więzienia.

W lipcu br. policjanci z posterunku w Brzeźnicy zostali powiadomieni o kradzieży paliwa z terenu jednej z posesji w gminie. Jak wynikało z ustaleń funkcjonariuszy, od października do listopada ubiegłego roku, złodzieje w krótkich odstępach czasu włamywali się do warsztatu na terenie posesji, skąd z niezabezpieczonych zbiorników paliwa w ciągnikach rolniczych kradli olej napędowy. Łącznie około  200 litrów paliwa o wartości około 1000 złotych. W czerwcu tego roku mężczyźni ponownie włamali się na teren nieruchomości z zamiarem kradzieży, lecz jak się okazało zbiorniki były puste. Właściciel postanowił zgłosić oficjalnie powyższy fakt w jednostce policji.

W wyniku podjętych intensywnych działań, policjanci 8 sierpnia br. zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu wadowickiego. 17 i 21-latek usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem oraz usiłowania kradzieży. Ponadto u młodszego z mężczyzn podczas przeszukania miejsca zamieszkania policjanci znaleźli amfetaminę, w związku z czym przedstawiono mu zarzut posiadania środków odurzających. Sprawcy przestępstw przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im do kara pozbawienia wolności do lat 10.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl