Iskandery przy granicy z Estonią. Kraje bałtyckie zwiększą wydatki obronne

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Po raz kolejny w ostatnich tygodniach rosyjskie wojska rakietowe przeprowadziły testowy wystrzał pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Tym razem manewry zorganizowano na poligonie wojskowym w mieście Ługa, położonym niedaleko granicy z Estonią.

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego w czwartek przez dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego FR (ZWO) wynika, że ćwiczenia żołnierzy były standardową operacją, podsumowującą rok szkoleniowy.

„Około stu żołnierzy przemieściło się z okolicznych poligonów i przebyło kilkukilometrową trasę do jednostki w mieście Ługa. Na miejscu wojskowi trenowali praktyczną obsługę bojowo-operacyjno-taktycznych zestawów Iskander-M, w celu przygotowania do wystrzelenia pocisków” – czytamy w komunikacie. Zdaniem dowództwa Zachodniego Okręgu Wojskowego wszyscy żołnierze wykonali zadania prawidłowo i całkowicie wypełnili założony scenariusz manewrów.

Warto przypomnieć, że na początku października br. w Zachodnim Okręgu Wojskowym postawiono w stan pełnej gotowości m.in. jednostki dysponujące iskanderami. Wówczas także zorganizowano dla rosyjskich żołnierzy szkolenie z zakresu przygotowania i wystrzelenia pocisków z mobilnych platform rakietowych. W tym samym czasie kilka iskanderów trafiło również specjalnym promem do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego. Z kolei w ubiegłą środę na wodach Morza Ochockiego i Morza Barentsa oraz z terytorium Kosmodromu Plesieck armia Putina przeprowadziła manewry z wykorzystaniem międzykontynentalnych (o zasięgu powyżej 5,5 tys. km) rakiet balistycznych typu Siniewa oraz Topol-M.

Widząc narastające zagrożenie ze strony Rosji, coraz więcej krajów Europy Środkowo-Wschodniej modernizuje swoje uzbrojenie i zwiększa zdolności militarne. Jak podała w piątek Agencja Reutera, do 2018 r. wydatki obronne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną znacznie zwiększone. Mówi się nawet o kwocie w granicach 670 mln dol. Z kolei do 2020 r. łączny budżet obronny krajów bałtyckich ma wynieść ponad 2 mld dol., czyli dwukrotnie więcej niż w 2004 r., kiedy to Litwa, Łotwa i Estonia wchodziły do NATO.

Również w piątek litewskie media, powołując się na wypowiedź gen. Vitalijusa Vaikšnorasa, podały, że od przyszłego roku na terytorium tego kraju rozmieszczony zostanie amerykański przeciwlotniczy i antybalistyczny system Patriot, obsługiwany przez rotacyjne bataliony żołnierzy Sojuszu, którzy rozpoczną swoją misję w krajach bałtyckich w maju 2017 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łódź: Powstało nowe centrum wsparcia dla niepełnosprawnych

/ SGENET

  

Centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych oraz ich rodzin powstało w budynku po wygaszonym gimnazjum przy Al. Pierwszej Dywizji w Łodzi. Na dwuletni projekt, który zaoferuje pomoc ok. 280 łodzianom - także w ich domach - pozyskano 2 mln zł z UE.

"Stworzyliśmy miejsce przyjazne i bezpieczne dla młodych ludzi. Jest tu m.in. duża sala, w której odbywają się zajęcia oraz można zjeść posiłek, pokój dla pielęgniarki, sala do rehabilitacji oraz pokój na indywidualne konsultacje np. z psychologiem. Z tej pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta 24 młodych ludzi. To młodzież w wieku 14-28 lat"

– poinformowała Rzeczniczka Osób Niepełnosprawnych w łódzkim magistracie Katarzyna Tręda–Pisera.

Remont i wyposażenie pomieszczeń po wygaszonym gimnazjum przy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych kosztowało 150 tys. zł. Młodzież może przebywać w ośrodku od wczesnych godzin porannych, a po zajęciach, późnym popołudniem, jest odwożona do domu. W tym czasie rodzice niepełnosprawnych zyskują czas na tzw. wytchnienie.

W ramach dwuletniego projektu "Łódzkie Centrum Wsparcia", prowadzonego przez Sejmik Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Miastem Łódź kolejne 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych – bez ograniczeń wiekowych – już korzysta lub będzie korzystało z opieki w domu. Asystenci będą pomagać im np. załatwić sprawę w urzędzie czy wyjść na spacer. Osobom starszym oraz niesamodzielnym świadczy się usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, m.in. do domu dowożony jest im ciepły posiłek.

W sumie w ciągu dwóch lat z różnych form pomocy skorzysta ok 280 łodzian. Dodatkowo w biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy ul. Sienkiewicza 5 w Łodzi oferowane będą konsultacje psychologa i prawnika. Projekt został w całości sfinansowany z funduszy unijnych – wysokość dotacji to 2 mln zł.

Jak podała koordynatorka projektu Emilia Pacześ z Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, nabór do projektu wciąż trwa; by z niego skorzystać należy odwiedzić biuro ŁSON przy ul. Piotrkowskiej 17.

Łódzki magistrat przypomniał też w środę, że w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) są jeszcze wolne miejsca dla osób, które chcą skorzystać z opieki wytchnieniowej.

To oferta przeznaczona dla opiekunów ciężko chorych dorosłych łodzian. W razie potrzeby mogą oni nawet na 10 godzin (konkretną liczbę godzin wskazuje opiekun) zostawić swojego podopiecznego w domu pomocy społecznej. Osoba niesamodzielna będzie w tym czasie miała zapewniony obiad, opiekę personelu, rehabilitację oraz dwuosobowy pokój w jednym z DPS-ów w Łodzi - przy ul. Krzemienieckiej 7/9 lub przy ul. Rojnej 15.

Z usług opiekuńczych do końca roku może skorzystać w sumie 60 osób (240 godzin opieki). Na opiekę wytchnieniową przeznaczono 365 tys. zł, z czego dotacja UE wynosi 290 tys. zł. O szczegóły programu można dowiadywać się w łódzkim MOPS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl