Po raz kolejny w ostatnich tygodniach rosyjskie wojska rakietowe przeprowadziły testowy wystrzał pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Tym razem manewry zorganizowano na poligonie wojskowym w mieście Ługa, położonym niedaleko granicy z Estonią.

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego w czwartek przez dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego FR (ZWO) wynika, że ćwiczenia żołnierzy były standardową operacją, podsumowującą rok szkoleniowy.

„Około stu żołnierzy przemieściło się z okolicznych poligonów i przebyło kilkukilometrową trasę do jednostki w mieście Ługa. Na miejscu wojskowi trenowali praktyczną obsługę bojowo-operacyjno-taktycznych zestawów Iskander-M, w celu przygotowania do wystrzelenia pocisków” – czytamy w komunikacie. Zdaniem dowództwa Zachodniego Okręgu Wojskowego wszyscy żołnierze wykonali zadania prawidłowo i całkowicie wypełnili założony scenariusz manewrów.

Warto przypomnieć, że na początku października br. w Zachodnim Okręgu Wojskowym postawiono w stan pełnej gotowości m.in. jednostki dysponujące iskanderami. Wówczas także zorganizowano dla rosyjskich żołnierzy szkolenie z zakresu przygotowania i wystrzelenia pocisków z mobilnych platform rakietowych. W tym samym czasie kilka iskanderów trafiło również specjalnym promem do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego. Z kolei w ubiegłą środę na wodach Morza Ochockiego i Morza Barentsa oraz z terytorium Kosmodromu Plesieck armia Putina przeprowadziła manewry z wykorzystaniem międzykontynentalnych (o zasięgu powyżej 5,5 tys. km) rakiet balistycznych typu Siniewa oraz Topol-M.

Widząc narastające zagrożenie ze strony Rosji, coraz więcej krajów Europy Środkowo-Wschodniej modernizuje swoje uzbrojenie i zwiększa zdolności militarne. Jak podała w piątek Agencja Reutera, do 2018 r. wydatki obronne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną znacznie zwiększone. Mówi się nawet o kwocie w granicach 670 mln dol. Z kolei do 2020 r. łączny budżet obronny krajów bałtyckich ma wynieść ponad 2 mld dol., czyli dwukrotnie więcej niż w 2004 r., kiedy to Litwa, Łotwa i Estonia wchodziły do NATO.

Również w piątek litewskie media, powołując się na wypowiedź gen. Vitalijusa Vaikšnorasa, podały, że od przyszłego roku na terytorium tego kraju rozmieszczony zostanie amerykański przeciwlotniczy i antybalistyczny system Patriot, obsługiwany przez rotacyjne bataliony żołnierzy Sojuszu, którzy rozpoczną swoją misję w krajach bałtyckich w maju 2017 r.