Iskandery przy granicy z Estonią. Kraje bałtyckie zwiększą wydatki obronne

Konrad Wysocki

Wiceszef działu świat w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" oraz dziennikarz działu Obrona Narodowa w tygodniku „Gazeta Polska”.

Kontakt z autorem

  

Po raz kolejny w ostatnich tygodniach rosyjskie wojska rakietowe przeprowadziły testowy wystrzał pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Tym razem manewry zorganizowano na poligonie wojskowym w mieście Ługa, położonym niedaleko granicy z Estonią.

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego w czwartek przez dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego FR (ZWO) wynika, że ćwiczenia żołnierzy były standardową operacją, podsumowującą rok szkoleniowy.

„Około stu żołnierzy przemieściło się z okolicznych poligonów i przebyło kilkukilometrową trasę do jednostki w mieście Ługa. Na miejscu wojskowi trenowali praktyczną obsługę bojowo-operacyjno-taktycznych zestawów Iskander-M, w celu przygotowania do wystrzelenia pocisków” – czytamy w komunikacie. Zdaniem dowództwa Zachodniego Okręgu Wojskowego wszyscy żołnierze wykonali zadania prawidłowo i całkowicie wypełnili założony scenariusz manewrów.

Warto przypomnieć, że na początku października br. w Zachodnim Okręgu Wojskowym postawiono w stan pełnej gotowości m.in. jednostki dysponujące iskanderami. Wówczas także zorganizowano dla rosyjskich żołnierzy szkolenie z zakresu przygotowania i wystrzelenia pocisków z mobilnych platform rakietowych. W tym samym czasie kilka iskanderów trafiło również specjalnym promem do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego. Z kolei w ubiegłą środę na wodach Morza Ochockiego i Morza Barentsa oraz z terytorium Kosmodromu Plesieck armia Putina przeprowadziła manewry z wykorzystaniem międzykontynentalnych (o zasięgu powyżej 5,5 tys. km) rakiet balistycznych typu Siniewa oraz Topol-M.

Widząc narastające zagrożenie ze strony Rosji, coraz więcej krajów Europy Środkowo-Wschodniej modernizuje swoje uzbrojenie i zwiększa zdolności militarne. Jak podała w piątek Agencja Reutera, do 2018 r. wydatki obronne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną znacznie zwiększone. Mówi się nawet o kwocie w granicach 670 mln dol. Z kolei do 2020 r. łączny budżet obronny krajów bałtyckich ma wynieść ponad 2 mld dol., czyli dwukrotnie więcej niż w 2004 r., kiedy to Litwa, Łotwa i Estonia wchodziły do NATO.

Również w piątek litewskie media, powołując się na wypowiedź gen. Vitalijusa Vaikšnorasa, podały, że od przyszłego roku na terytorium tego kraju rozmieszczony zostanie amerykański przeciwlotniczy i antybalistyczny system Patriot, obsługiwany przez rotacyjne bataliony żołnierzy Sojuszu, którzy rozpoczną swoją misję w krajach bałtyckich w maju 2017 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelny wypadek na dk 66. Droga zablokowana

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Jedna osoba zginęła w wypadku dwóch samochodów dostawczych, do którego doszło we wtorek wieczorem na drodze krajowej nr 66 na odcinku Zambrów - Wysokie Mazowieckie. Droga jest zablokowana, policja zorganizowała objazdy.

Jak podaje podlaska policja, do wypadku doszło tuż przed godziną 19 w miejscowości Jabłonka Kościelna. W wyniku zderzenia aut zginęła jedna osoba, a dwie trafiły do szpitala. Policja ustala przyczyny wypadku.

Droga jest zablokowana. Wyznaczono objazdy: z Zambrowa drogą S8 na Kołaki Kościelne i dalej Kulesze Kościelne lub z Czyżewa drogą krajową nr 63.

Jak informuje GDDKiA, utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl