L. Kaczyński honorowym obywatelem Radomia

Radomscy radni przyjęli w sobotę uchwałę o nadaniu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa miasta Radomia.

Radomscy radni przyjęli w sobotę uchwałę o nadaniu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa miasta Radomia. Z inicjatywą tą wystąpili radni z klubu PiS i to głównie za ich sprawą uchwała została przyjęta.

Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 27 obecnych na sali radnych: 14 radnych z PiS i jeden z PSL. Przeciw byli radni PO, w głosowaniu nie wzięli udziału m.in. radni SLD.

Były prezydencki minister Jacek Sasin dziękował w sobotę władzom Radomia w imieniu rodziny, współpracowników i przyjaciół Lecha Kaczyńskiego.

- Radom był w życiu Lecha Kaczyńskiego niezwykle ważnym miastem, bo to Radom ukształtował jego karierę polityczną - powiedział Sasin, nawiązując do historycznego protestu robotników w czerwcu 1976 roku, który - jak zaznaczył Sasin – stanowił przełom w karierze młodego wówczas naukowca Lecha Kaczyńskiego.

W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że tragiczna śmierć Lecha Kaczyńskiego w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, „stała się ofiarą życia dla umiłowanej Ojczyzny, Prezydenta RP oraz wszystkich innych 95 osób, które zginęły w tej tragedii”.

Według wnioskodawców, wszystko, co czynił za życia Lech Kaczyński, wynikało z poczucia i obowiązku służby i miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Radni przypomnieli, że 16 marca 2009 r. Lech Kaczyński odwiedził Radom. Jak napisali, pośmiertne nadanie mu honorowego obywatelstwa jest wyrazem „wiekopomnej pamięci Pierwszemu Obywatelowi Niepodległej Polski, który złożył ofiarę  życia dla Ojczyzny i wszystkich Jej obywateli”.

Sobotnia nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu rozpoczęła się od odczytania nazwisk 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Następnie radni oddali im hołd minutą ciszy.

Przed południem w sobotę na gmachu Urzędu Miejskiego odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom katastrofy. Udział w uroczystościach zapowiedziała rodzina kpt. Artura Ziętka - pochodzącego z Radomia nawigatora tupolewa. Po tej części uroczystości biskup radomski Henryk Tomasik odprawi w radomskiej katedrze mszę św. w intencji ofiar katastrofy, a po jej  zakończeniu zaplanowano złożenie kwiatów na grobie Artura Ziętka.

 

 Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo