Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki przegrały w Łodzi z Serbią 0:3 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Wrak Tu-154M do maja w Polsce?

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeśli do maja wrak Tu-154M nie trafi do Polski, to on podejmie w Rosji interwencję, by przyspieszyć przekazanie szczątków tupole

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeśli do maja wrak Tu-154M nie trafi do Polski, to on podejmie w Rosji interwencję, by przyspieszyć przekazanie szczątków tupolewa.

- Jeżeli by okazało się, że wrak samolotu do maja do Polski nie trafi, to kiedy mniej więcej za miesiąc będę miał oficjalną wizytę w Rosji, to oczywistą rzeczą jest, że wtedy również podejmę interwencję, żeby przyspieszyć przekazanie wraku do Polski - zadeklarował Kwiatkowski w sobotę rano w RMF FM.

Minister zaznaczył, że znaczenie wraku samolotu Tu-154 jest podwójne.

- Jest to materiał dowodowy w postępowaniu przygotowawczym w tzw. śledztwie, ale dla polskiej strony to jest przede wszystkim ten element pamięci, ten symbol katastrofy - powiedział.

Krzysztof Kwiatkowski tłumaczył, że już wielokrotnie rozmawiał na ten temat z ministrem sprawiedliwości Rosji Aleksandrem Konowałowem, „żeby oni zrozumieli, skąd nasze emocje i skąd oczekiwania, żeby jak najszybciej szczątki samolotu trafiły do Polski”.

- Wykorzystywałem i wykorzystuję wszystkie możliwości, które mam w swoich kontaktach z przedstawicielami Rosji, żeby pewne działania przyspieszyć – zapewniał Kwiatkowski.

Wrak Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. uległ katastrofie, nadal znajduje się na terytorium Rosji. Szczątki samolotu są dowodem w śledztwach prowadzonych przez rosyjską i polską prokuraturę.

O zwrot wraku polska prokuratura wystąpiła już w pierwszym wniosku o pomoc prawną, skierowanym do strony rosyjskiej wkrótce po katastrofie. W końcu stycznia tego roku wniosek ten został ponowiony.

Trwa dyskusja, co zrobić z wrakiem po zakończeniu tych śledztw i gdzie po jego sprowadzeniu do Polski powinien on zostać złożony. Kilka dni temu premier Donald Tusk powiedział, że prezydent Bronisław Komorowski chce, aby wrak samolotu Tu-154M, po powrocie do Polski, stał się kluczowym elementem „monumentu, który będzie upamiętniał ofiary katastrofy”. Swój sprzeciw przeciwko próbom wkomponowania elementów wraku w pomnik wyraził Jarosław Kaczyński.


 

 Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo