Zaprezentowano nagranie rozmowy Tuska z Putinem. "Przedstawia fakty dotychczas nieznane"

  

- Znaczenie nie ma to, czy był znany czy nie. Znaczenie ma to, co mówi Putin do Tusk - powiedział Antoni Macierewicz na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej. Posłowie zapoznają się z ustaleniami i raportem z dotychczasowej pracy podkomisji smoleńskiej. Zgodnie z zapowiedzią szefa MON, dziś zostało również zaprezentowane nagranie z 10 kwietnia 2010 roku z rozmową Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Całość nagrania można zobaczyć poniżej.

- Na końcu tego posiedzenia zostanie przedstawiony fragment filmu, który prezentuje wersję wydarzeń związanych z przebiegiem tragedii, jakie przekazał premier Putin premierowi Tuskowi. W tej rozmowie nie uczestniczył pan Grabarczyk, który teraz pokrzykuje, chociaż odegrał istotną rolę w tej tragedii. Ta rola polegała m.in. na tym, że sprawił, iż tam na miejscu [...] pojawił się człowiek, który wprowadził do badania katastrofy i śledztwa smoleńskiego zamieszanie i bałagan, człowieka który współposiadania za utrudnienie badania przyczyn katastrofy przez polską komisję - mianowicie płk. Edmunda Klicha. Odpowiedzialność pełną ponosi Donald Tusk, to jest prawda, ale pan Grabarczyk odegrał w tej sprawie również istotną rolę.

Minister Antoni Macierewicz oznajmił także, że dziś do prokuratury przekazano zawiadomienie o przestępstwie związane z fałszowaniem rejestratorów.

- Prokuraturze przekazano doniesienie doniesienie o przestępstwie związane z fałszowaniem rejestratorów, które tak wyśmiewał poseł Mroczek, nie wiedząc o czym mówi – mówił szef MON.

- Ten film został w ostatnich dniach przekazany do MON. Pokazuje on w pierwszej części przebieg oglądu terenu nekropolii katyńskiej w marcu 2010 roku podczas obecności tam urzędników polskich i rosyjskich przygotowujących wizytę premiera RP i prezydenta RP i w drugiej części pokazuje nocne spotkania poszczególnych przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, a także Rzeczpospolitej Polskiej. Z tego filmu mają duże znaczenie dla ustalenia przebiegu katastrofy, jak się wydaje kilkuminutowe sceny pozwalające odtworzyć rozmowę pana ministra Szojgu oraz premiera Putina z premierem Donaldem Tuskiem dla badania dalszych wydarzeń, zwłaszcza sposobu badania tragedii szczególne znaczenie ma rozmowa ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, ale już nie nadzorującego prokuratury z prokuratorem Parulskim oraz jego wypowiedź bezpośrednio do kamery – mówił minister Antoni Macierewicz.

Szef MON mówił również o pochodzeniu nagrania.

- Jak się wydaje film został zrobiony przez operatora TVP i nie ma jasności czy jest pełnym zapisem, czy ten zapis, który przestawiamy jest pełnym zapisem, ale rozmowa premiera Tuska z premierem Putinem i ministrem Szojgu ma ciągłość i przedstawia fakty dotychczas nieznane [...] Nie chcę twierdzić, że wersja przedstawiana przez Putina jest prawdziwa. Nie stawiamy takiej tezy. Stawiamy tezę, że ten opisywany przez Putina jest zasadniczo różny od tego, który zapisała później Anodina i Miller. – mówił Antoni Macierewicz.

Szef MON odniósł się również do zarzutów dotyczących tego, że film był już wcześniej znany dziennikarzom.

- To nie znaczy, że ten materiał nie był nigdy znany dziennikarzom. W różnych fragmentach zapewne był znany, chociaż analizując dostępne dowody, nigdy nie widziałem jego całości, ale znaczenie ma nie to, czy on był znany czy nie był znany. Znaczenie ma to, co mówi Putin do Tuska. Trzeba przypomnieć, że premier Putin jest wówczas od godziny 11 przed południem równocześnie przewodniczącym państwowej komisji rosyjskiej do badania katastrofy smoleńskiej a minister Szojgu jest członkiem tej komisji. Trzeba też przypomnieć, że wbrew dość systematycznie powtarzanym kłamstwom w Rosji i Polsce czarna skrzynka, voice recorder była już odczytana o godzinie 6 po południu. Świadczy o tym wypowiedź ministra Szojgu na konferencji prasowej, w której do treści odczytu czarnej skrzynki bezpośrednio się odnosi – mówił minister Macierewicz.


Portal telewizjarepublika.pl spisała tłumaczenie rozmowy. Jak zaznaczono jest to wersją roboczą

W towarzystwie Donalda Tuska i Władimira Putina, Sergiej Szojgu relacjonował przebieg katastrofy:

Pan zobaczy, to jest linia tej glissady, tak zwanej. Oto trajektoria, tam gdzie są światełka, tam zaczyna się pas. Praktycznie prawie 200 metrów. Odszedł w lewo od pasa na 200 metrów. Gdyby on jeszcze kontynuował 800 metrów lądowanie, to tam dalej są hale zakładów. Uderzyłby w budynek, po prostu. Około 8 kilometrów stąd (tłumacz: "to jest więcej niż kilometr stąd"), tam, gdzie wysokość powinna być 60-80 metrów, tam drzewa postrzyżone na wysokości 8 metrów tylko (...). Pierwsze uderzenie z ziemią odbyło się 200 m stąd, a ponieważ podwozie było wypuszczone, on przewrócił się. Wszystko odbyło się tutaj, potem się zapaliło. Było zagaszone w pierwsze 7 minut.


Kiedy Szojgu odszedł Putin mówi do Tuska:

(...) część samolotu odłączyła się i przewróciła się (...) pas startowy (...) a samolot szedł tam, stamtąd (...) tym niemniej pomyłka dość duża. Uważam, jeżeli on tak gwałtownie wylądował i w porę zauważył, że myli się (...) wysokość trochę większa (...) odszedłby. Ale (...) nie mógł zauważyć, nie mógł odejść (...).


ZOBACZ WIDEO  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bosak tańczy w TVN, Liroy zachwala Palikota. Zobacz „Kulisy manipulacji” o prorosyjskich narodowcach

Krzysztof Bosak na parkiecie / Fot. screen z Tańca z gwiazdami w TVN

  

Był 2008 rok, krótko po tym jak Roman Giertych – czym chwalił się później – obalił rząd PiS, wcześniej grając potajemnie w piłkę z Tuskiem i Schetyną. Zachwycony tym TVN zaprosił do „Tańca z gwiazdami” młodego współpracownika Giertycha Krzysztofa Bosaka. Dodajmy, że był to czas totalnej wojny właściciela TVN i Legii Warszawa z kibicami tej drużyny, w tym Akcji Widelec. Tymczasem Bosak nie miał oporów, by gwiazdorzyć u Waltera. Jego taniec, a także inne zaskakujące wydarzenia z życiorysów liderów atakujących dziś PiS „radykałów” zobaczyć można w najnowszym odcinku „Kulis manipulacji”. Cały odcinek do obejrzenia PONIŻEJ.

Jak dowiadujemy się z niego, takich wydarzeń w życiorysach tych polityków jest więcej. W 2011 r. Liroy zachwalał Janusza Palikota, nagrał nawet teledysk z jego udziałem (jego fragment pokazano w programie). W „Newsweeku” w stylu Palikota Liroy atakował Kościół: „z zażenowaniem patrzę na ten cały polski katolicyzm. Moja matka, którą bardzo kocham, w kwestii religii mnie po prostu oszukała. Mówiła, że religia jest bezinteresowna, a teraz w szkołach księża dostają kasę za nauczanie religii. Zresztą, jak tego można uczyć...”.

Hitem może być też wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego z 2015 r., tuż po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Otóż ostrzega on, że w Polsce pojawić się mogą amerykańskie bazy. Ceną za to ma być… SPROWADZENIE IMIGRANTÓW znad Morza Śródziemnego! Jak widać obecna wersja, zgodnie z którą ceną za bazy ma być realizacja żydowskich roszczeń, nie jest pierwsza. Według pierwotnej straszakiem mającym uniemożliwić wzmocnienia naszego bezpieczeństwa mieli być imigranci, z czego prorosyjska „prawica” zrezygnowała, gdy kłamstwo to przestało być użyteczne wobec postawy rządu PiS.

Po obejrzeniu tego odcinka programu Katarzyny Gójskiej i Piotra Lisiewicza łuski spadną z wielu oczu. Całość w dwóch częściach poniżej:

CZĘŚĆ PIERWSZA:

CZĘŚĆ DRUGA:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl