Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ujawnił, że zakończono przetarg na samolot dla najważniejszych osób w państwie. Zgodnie z zapewnieniami maszynami będzie można latać już w przyszłym roku.

O zakończeniu procedury przetargowej poinformował dziś na antenie TVP1 minister Antoni Macierewicz.

- Został wybrany samolot dla VIPów. Wczoraj zapadła decyzja w tej sprawie. Przetarg został zakończony. W przyszłym roku będzie można już latać tym samolotem – oznajmił minister Macierewicz.

Szef MON nie chciał mówić o szczegółach i zapowiedział, że wszelkie stosowne informacje w tej sprawie przedstawi dziś na konferencji prasowej wiceszef MON Bartosz Kownacki.
W przetargu na samoloty dla VIP-ów będące w stanie przewozić kilkunastu pasażerów wpłynęły dwie oferty: od francuskiej Dassault Aviation – obejmująca samoloty Falcon 7X oraz od amerykańskiej Gulfstream Aerospace Corporation – obejmująca samoloty G550.
 
Z kolei wnioskowano również o dopuszczenie czterech podmiotów do udziału w postępowaniu na dotawę średnich samolotów dla VIP-ów. Stosowną dokumentację w tej sprawie złożyły: wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec, amerykański Boeing, polska spółka Megmar Logistics & Consulting, a także wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i „ASSA-POLAND” Zdzisław Kondrat.